EN BAŞARILI POSTA GÜVERCİNLERİ YETİŞTİRİCİLERİ BELLİ OLDU

1 2

Bursa’da Posta Güvercinleri  Ortak  Kümes Yarış Organizasyonu olan Derby 16 2018  435 km Final yarışı yapıldı.

Posta Güvercinlerinin 35 gün ve 45 günlük iken teslim edilen yavruları, 6 aylık eğitimden sonra eğitilerek yarışlara hazırlanıyorlar. Yaklaşık 1500 güvercinin kayıt yapıldığı Türkiye ve Yurt dışından yarışçılarının katıldığı 5 etap üzerinden yapılan yarışlardan her etabın şampiyonlarına her etabın 1-2-3 üne kupaların ve para ödülünün verildiği organizasyonda toplamda 85.000 TL para ödülü dağıtıldı.

GÜNEYDOĞU BÖLGESİ,  BÖLGELER ARASINDA EN BAŞARILI BÖLGE OLDU

Final etabı ve diğer etaplarda Güneydoğu Anadolu Bölgesinin yarışçıları Ali AKTAŞ (Ş.Urfa) – Ali GÜLAS (G. Antep) – Müslüm AKŞAM (G. Antep) – Mustafa TAŞ (G. Antep) – Mehmet DEMİR (Ş.Urfa). Aldıkları kupalarla Güneydoğu Bölgesi Türkiye ve  Avrupa’dan katılan yarışçılar ve Bölgeler arasında en başarılı bölge oldu.

Osmaniye Amanos Posta Güvercini Sevenler Derneği Başkanı Yunus AKDAĞ,  Derby 16 Posta Güvercini yarış organizasyonunda bölgemizi temsil eden yarışçıları tebrik ederek “bölgemiz böyle organizasyonlarda söz sahibi olmaya başladı. Hem Türkiye’den hem de Avrupa’da yapılan yarışlarda büyük başarılar elde etmeye başladık. Bu sporu daha da ilerleterek Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak Dünyada da söz sahibi olmak için çalışmalar yapıyoruz. Ve dernekleşerek yeni nesillere de bu Posta Güvercin Yarış sporunu aktarıyoruz. Zaten güvercin sevgisi bölgemizde birçok evlerde Atadan, Dededen gelen miras olarak görülüp sevgi ile besleniyor. Biz de dernek olarak gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp Posta Güvercin sevgisini aşılayarak bu spora yönelmesini sağlıyoruz ve yeni yetişen gençlerle birlikte büyük başarılara imza atmaya başladık Temennimiz zevkli ve heyecanlı sporu hobi olarak veya profesyonel olarak yapmak isteyen tüm Güvercin sevdalılarını Derneğimize bekliyoruz” dedi. METİN AKDAĞ