DÜNYACA ÜNLÜ KARİKATÜRİST MUHİTTİN KÖROĞLU HAYDAR AKTÜRK’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU

HAYDAR AKTÜRKÇevre sorunlarına göndermeler yapan karikatürleriyle ülkemizi ulusal ve uluslararası alanlarda başarıyla temsil eden sanatçı Muhittin Köroğlu, Osmaniye’de meslektaşı mimar Haydar Aktürk’ü ziyaret ederek gündemle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Dünyaca ünlü Karikatürist Muhittin Köroğlu, Osmaniye’ye gelerek Mimar Haydar Aktürk’e bir nezaket ziyaretinde bulundu. Adaletin kendi kendini sorgulamasını anlatan birde tablosunu Aktürk’e hediye eden Köroğlu, Osmaniye’de olmaktan büyük bir mutluluk yaşadığını ifade ederken, Aktürk ise bu ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, Köroğlu’na ziyareti ve bu anlamlı tablo için teşekkürlerini sunduğunu söyledi.

MUHİTTİN KÖROĞLU KİMDİR?

1948 yılında doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Dekoratif Resim Bölümü’nden 1974’te mezun oldu.Çalışmalarına fotoğraf, resim ve karikatür alanlarında devam etti. Profesyonel anlamda karikatür çalışmalarına 1989 yılından itibaren yoğunlaştı. Karikatürcüler Derneği’nde uzun yıllar yöneticilik yaptı.

1991 yılında Cartoon Yayıncılık’ı kurduktan sonra Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Konvansiyonu, Tema Vakfı, Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği’ne çalışmalarıyla destek oldu. Yayıncılığın yönetim çalışmalarına eşi Birsen Köroğlu ile devam etmektedir.

“ŞİMDİ ÇEVRE ZAMANI” ve “ŞİMDİ SEVME ZAMANI” sloganlarını içeren çalışmalarından oluşan sergileri yurtiçinde birçok şehirde ve yurtdışında Italya, Ispanya, Kıbrıs, Bulgaristan, Makedonya gibi ülkelerde sergilemiştir.

Sanatçı, çalışmalarını Cartoon Yayıncılık’ta kartpostal, poster ve kitap şeklinde hedef topluluklara ulaştırmaktadır. “Şimdi Çevre Zamanı” adı altında karikatürleri Kültür Bakanlığı tarafından kitap olarak basılmıştır. “Şimdi Sevme Zamanı” başlığında bir kitabı ve üç adet kart-kitabı vardır. Sergilerinin dışında çeşitli okul ve üniversitelerde konferanslar vermektedir.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödül kazanmıştır.

 

Hasan KILIÇ