DOĞAKA Yönetim Kurulu Osmaniye’de Toplandı

DOĞAKA Yönetim Kurulu Osmaniye’de ToplandıDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) 91. Yönetim Kurulu Toplantısı Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ev sahipliğinde, Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan başkanlığında, Hatay Valisi  Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve ilgili Ajans personelinin katılımıyla Osmaniye Polisevi’nde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan, Ajansın faaliyetlerine 2019 yılı çalışma programı çerçevesinde devam ettiğini ifade ederek,

“Turizm Altyapısının İyileştirilmesinde 45 projemiz var, bu projeler aşağı yukarı 102 Milyona tekabül ediyor, bunların değerlendirilmesini yapacağız. Keza özellikli konu olarak Güdümlü Projeler önemli hem meblağ olarak hem de il ve bölge ekonomisinde çarpan etkisi oluşturması açısından. Bunların Yönetim Kuruluna sunumunu arkadaşlarımız yapacaklar, değerlendirmeleri yapıldı.

Fizibilite Destekleri de özellikli olarak gündem maddelerinden birisi. 2020 yılı programı ile ilgili bir bilgilendirme yapılacak. Bizim açımızdan önem arz eden özellikle yerleşim merkezlerinin kademelendirilmesi hususu, daha önce de gündeme gelmişti. Bu ileriki dönemlerde ulusal düzeydeki karar organlarının özellikle destekleme faaliyetlerinde hangi ilçeye, hangi ile, hangi müdahale araçları ile destekleme yapılacak, bunun masa başında değil Ajans uzmanları, Belediyelerimiz, Kaymakamlıklarımızla beraber verileri iyi analiz edip bununla ilgili çalışma yapması önem arz ediyor. Dolayısıyla Kalkınma Ajansımızın bütün ilçelerimizin, şehirlerimizin gelişmişlik düzeyini, durumunu ortaya koyan bir çalışmada bulunması önemli, anlamlı.

Yerelde aktörlerle de işbirliği yaptığı için daha gerçekçi bir sonuca varıyor diye değerlendiriyoruz. Biliyorsunuz, Kalkınma Ajansları artık  SODES’i de değerlendiriyor. SODES ile ilgili değerlendirmeler önümüzdeki günlerde yapılacak. ”diye konuştu. Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Özkan toplantının hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 91.Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.

Ali Celal KAYMAK