DİZİLER VE KADINA ŞİDDET

kadina-siddet-raporÜlkemizin en büyük utanç kaynaklarından biri olan Kadına Şiddet her geçen gün artmaktadır KADINLAR ÖLMEZDEN GELEMİYOR SİZ DE GÖRMEZDEN GELMEYİN… sözünden yola çıkarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencileri olarak çıkmış olduğumuz bu yolda, Ülkemizde hali hazırda yayında olan 12 (oniki) diziyi Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında inceleme çalışması yaptık.

Danışman hocamız öncülüğünde yaptığımız incelemeler neticesinde bu şiddetin sebebini her gün izlediğimiz dizilere bağladık ve bu anlamda dizilerde geçen şiddet olaylarını tespiti için yayında olan dizileri sınıfça paylaşarak çalışmalara başladık.

Yapılan çalışma ve incelemeler neticesinde, maalesef tezimizde haklı olduğumuz ortaya çıktı. Şu anda ülkemizde yayında olan 12 dizide Kadına Şiddet sahneleri yer almaktadır. Dikkat çekici en önemli yön ise bu dizilerin Ülkemizin en önemli TV kuruluşları aracılığıyla yayınlanıyor olmasıdır. İşte istikbalimiz olan gençlerimizle birlikte topluma büyük zararlar veren bu dizileri sizlere tek tek yazmak istiyoruz. Halen yayında olan ve Kadına Şiddet sahnelerini örnek teşkil edecek şekilde bölümlerinde yayınlayan diziler; Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz, Kara Para Aşk, Hercai, Sevgili Geçmiş, Kadın, Yaprak Dökümü, Çocuk, Yasak Elma, Âlemin Kralı, Arka Sokaklar, Zalim İstanbul… Bu anlamda sizlerin de sesimizi duyması ve Kadına Şiddet konusuyla ilgili bu tespit çalışmasını okuyucularınızla, takipçilerinizle, platformunuzda (üyelerinizle, kanalınızda vb.) paylaşmanız bizleri sevindirecektir. Bu görev bizim hem insani olarak hem de Topluma Hizmet dersi kapsamındaki sorumluluğumuzu yerine getirmek açısından önem arz etmektedir.

Saygılarımızla

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi BESYO Öğrencisi

Ekrem ÜSTÜNER

Ders Hocası

Doç. Dr. Nurullah Emir EKİNCİ