Dezavantajlı kişilerin istihdamı için proje hazırlandı

 

2Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda, Osmaniye Gelişim Derneği ve Hatay Erzin Kadın Dayanışma Derneği ortaklığı ile ‘Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi’ hibe programı kapsamında hazırlanarak sunulmuş olan Avrupa Birliği Hibe Projesi kabul edildi. Hibe destek sözleşmesi Ankara’da düzenlenen törende, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ile sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı yetkilileri arasında imzalandı.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin misafir ettiği 3 milyona yakın Suriyeli’nin dezavantajlı durumda olduğunu vurgulayarak, dünyanın farklı bölgelerinde farklı insanların, yaşanan çatışma ve yoksulluklar nedeniyle dezavantajlı duruma düştüğüne dikkat çekti. Bakan Müezzinoğlu, “Yönetici vicdanını kanatması gereken bir süreci yaşıyoruz. Karınca kararınca, yaraya merhem olsun diye projeleri hayata geçiriyoruz. Bugün imzalayacağımız hibe programıyla 145 projeye destek olacağız. Onların istihdamına, onların eğitimine, onların insanca ve vicdana sığacak koşullarda yaşamasına katkı sağlayacak adımları atacağız” diye konuştu.

AB Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati, Müzisyen Serkan Çağrı ve çok sayıda davetlinin katıldığı imza töreninde ayrıca “İnsana Odaklan – Değişimi Yansıt” isimli fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri Bakan Müezzinoğlu ve Maslahatgüzar Szombati tarafından verildi.

Dezavantajlı kesimlerin istihdamına yönelik meslek kursları ve bilinçlendirme faaliyetlerinin yer aldığı ve bütçesinin yüzde 90’ı söz konusu program kapsamında hibe olarak finanse edilecek olan projenin bölgemiz için hayırlı olması, uluslararası hibe programının nihai yararlanıcılar için beklenen sonuçları getirmesi temenni edildi.

Ali Celal KAYMAK