Devlet Hastanesi’nin hizmet kalitesi artıyor

 

Osmaniye Devlet Hastanesi’nde Yoğun Bakım Hastalarına Vücut Yıkama Makinası ile Yatak Banyosu yaptırılıyor.

Yoğun bakım; kişilerin birden fazla organının geçici yetersizliği nedeni ile vücudun kullanılamayan fonksiyonlarının, iyileşinceye kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan ve özellikle solunum cihazı başta olmak üzere her türlü cihazların ve teknolojinin kullanıldığı uzman doktorların bulunduğu özel bir yaşam ünitesidir. Bu sebeple bu birimlerde yatan hastaların özel ilgi, alaka ve öz bakım hizmetlerine ihtiyacı doğmaktadır.

Osmaniye Kamu Hastaneleri Birliği sağlık tesislerinden Osmaniye Devlet Hastanesi Yoğun Bakım ünitelerinde tedavi altında olan hastalara yönelik özellikli hizmetler verilmektedir. Hastalar için temizlik, tedavide başarı yüzdelerini yükseltmek adına çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle Osmaniye Devlet Hastanesi’nde bulunan Vücut Yıkama Makinası ile hastalara banyo yaptırılmaktadır. Ayrıca Osmaniye Devlet Hastanesi Vücut Yıkama Makinası bulunan ender hastanelerden biridir.

Eğitimli ve deneyimli Yoğun Bakım çalışanları tarafından, yoğun bakımda yatmak zorunda olan hastaların öz bakım eksikliklerini gidermek, yatak yaralarını önlemek, vücuttaki defakasyon (kalıntıları) temizlemek, kanaması fazla olan hastalarda temizliği sağlamak amacıyla yatak banyosu yaptırılıyor.

Hastalara ilk geldikleri anda veya ilk 3 gün içerisinde mutlaka Vücut Yıkama Makinası ile Yatak Banyosu yaptırılıyor. Uzun süre tedavi altında olanlara da yine periyodik olarak  Yatak Banyosu yaptırılmaktadır. Yoğun Bakım hastasına “Yatan hasta banyosunda” deneyimli çalışanlar tarafından hastanın yatağında yıkama makinası aparatları ile fonksiyonel bir işlem yapılmaktadır. Yıkama süresince hiç bir yaşam destek cihazı riske atılmamakta, son derece güvenli, hastayı yoğun bakımdaki yatağından ayırmadan, hijyenik koşullarda donanımlı personeller tarafından kapsamlı bir şekilde bol su ile yıkamaya olanak sağlanıyor.

Vücut Yıkama Makinası, özellikli bir makinadır. İki hazneli yıkama ve kurutma özelliği bulunan biri makinadır. Birinci hazne mevcut olan temiz suyu hastanın vücut ısısına göre ayarlamakta, hasta için uygun sıcaklıkta suyu oluşturmakta ve bu şekilde hasta banyosu yaptırılmaktadır. İkinci hazne hastayı yıkama işlemi yapılırken kullanılan kirli suyu vakumlu bir sistemle vakumlamakta ve bu şekilde kirli su hasta ile tekrar teması engellenmektedir. Vücut yıkama makinesindeki özelliklerden bir diğeri, hastayı kurutma özelliğidir. Hastada hiç bir rahatsızlığa meydan vermeden kurutma işlemi yapılmakta ve hastada ıslaklıktan kaynaklanacak olumsuzlukları ortan kaldırmaktadır.

Makine ile Hasta Yıkama Sistemi; hastaya ve uygulayıcıya ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sistem ile çok kilolu bir hastayı dahi yıkamak mümkündür. Yıkama Sistemi, bakımı yapan ekip için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sistemle hastanın kişisel temizliği kapsamlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu uygulama ile Yoğun bakım hastaları için büyük bir problem olan yatak yaralarının da önüne geçilmektedir.

Ali Celal KAYMAK