Demir’den Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlik  Yönetmeliği açıklaması

 

 

1 (3)Eğitim İş Osmaniye İl Temsilciliği Başkanı Seyit Demir, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlik  Yönetmeliği ile ilgili açıklama yaptı.

Demir; “Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve ülkemizin her bölgesinde büyük tepkiye yol açan Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlik Yönetmeliği üzerindeki anlamsız bulduğumuz değişiklikler ile ilgili olarak ilimizde bulunan Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenler tarafından oluşturulan Platform temsilcileri ile yapılacak uygulamanın sakıncaları ve riskleri konusunda bir toplantı düzenledik. Toplantımızda gördük ki; Nöbet tutan, sınavda görev alan bir rehber öğretmenin okulda hizmet verdiği odasını kilitleyerek, öğrencilerine hizmeti bırakıp bahsi geçen işlere yönelmesi gerekecek. Bu arada bu görevi yerine getirirken mesleğinin gizlilik ve mahremiyetini öğrenci ile birlikte yapacağı nöbet ve sınav görevinde terk edeceği, yalnızca öğrenciler değil aileler ile etkileşimde ve diğer tüm rehberlik konularında yetersizlik oluşacağı kanaati ortaya çıkmıştır. Sendikamız Eğitim İş genel merkez düzeyinde bu hazırlanan taslağın kabul edilemeyeceğini, hazırladığı bir rapor ve dosya ile hukuksal alanda kanıtlama mücadelesini başlatmıştır” dedi.

Eğitim İş olarak yönetmeliğe karşı olduklarını belirten Demir, “Biz diyoruz ki; Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Uzman’dır ve işinin ehlidir. Farklı görevler yüklenerek gelecek nesillere ambargo konulamaz. Bu hazırlanan taslak halindeki yönetmeliği asla kabul etmiyoruz. Yetkililer bir an önce bu değişikliklerden vazgeçmeli. Uyarıyoruz, aksi halde toplumsal bir heyezana merhaba demiş olacağız. Okullarımızda Rehberlik hizmetlerinin önemini ve değerini asla unutmamak adına tüm kamuoyuna saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Ali Celal KAYMAK