ÇUKUROVA BELEDİYELER BİRLİĞİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

ÇBB olağan meclis toplantısı 2019 eylül (1)Osmaniye Belediye Başkanı ve ÇBB Başkanı Kadir Kara:”Çukurova; Hatay’ın Amanos’ larından, Mersin’in yaylalarına, Adana’nın kanallarından Osmaniye’nin Zorkun’una kadar çalışkan, sıcak, doğal insanların yaşadığı bu coğrafya hakkı bilen, hakkı seven, haktan korkan insanların yurdudur” dedi.

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de bulunan büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinin üye olduğu Çukurova Belediyeler Birliği ( ÇBB) Eylül ayı olağan toplantısı Adana Sheraton Grand Otel’de  gerçekleştirildi.

Osmaniye Belediye Başkanı ve Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Kara başkanlığında düzenlenen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Osmaniye Belediye Başkanı ve ÇBB Başkanı Kadir Kara açılış konuşmasında: “ Birliğimiz, belediyelere hizmet, mevzuat ve her anlamda ufkunu açabilecek, vizyonel projeler gerçekleştirebilecek, onları gelecek çağa hazırlayabilme ve projeler üretebilmesi noktasında kurulmuştur. Birliğimizin Türkiye’de gerçek anlamda hak etmiş olduğu yere gelebilmesi noktasında gereken mücadeleyi vermeye çalışıyoruz. Birliğin, sembolik bir kuruluş olmaktan öte gerçekten bölgemizdeki belediyelerimiz için çok faydalı ve yararlı hizmetler yapabileceği noktasında olan inancım tamdır. Birliğimizi nasıl geliştirebilir ve belediyelerimize hangi alanlarda daha faydalı olabiliriz anlamında encümen üyelerimiz ve birliğimizin yöneticileriyle birlikte sürekli çalışmalar yapıyoruz. Mücadelemizi sadece Çukurovadaki değil Çukurova dışındaki mahalli idarelere de örnek teşkil edecek bir yapıya kavuşturmak için sürdürmeye devam edeceğiz. Bu duygularla siz değerli meclis üyelerimiz ve başkanlarımıza katkı katılımlarınız için en kalbi şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından gündem maddelerinin görülmesine geçildi. ÇBB’nin 2020 yılı bütçesi ile mesleki ve teknik eğitim gezileri konuları oy birliği ile karara bağlandı. Toplantıda Hatay,  Samandağ İlçe  Belediyesi ve Osmaniye Sumbas Mehmetli Belde Belediyeleri’nin ÇBB’ye üyelikleri oy birliği ile kabul edildi.

ÇBB Eylül ayı olağan meclis toplantısında Başkan Kadir Kara başkanlığındaki divanın katip üyeliklerini Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Topkara ve Tufanbeyli Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Demirtaş yaptı.

Son olarak dilek ve temenniler bölümünde birlik üyelerinin dilek ve fikirlerini alan Başkan Kadir Kara, oturumu kapattı.

KARA: ÇUKUROVA EMEĞİN, HOŞGÖRÜNÜN

SEVGİNİN VE BAŞARININ SİMGESİDİR “

Osmaniye Belediye Başkanı ve Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı Kadir KARA, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

Çukurova emeğin, hoşgörünün sevginin ve başarının simgesidir. Birlik olmanın diğer adıdır. Bağımsızlığın çelikleşmiş ifadesidir. Yokluktan, varlığı çıkarmaktır Çukurova. Bu bölgede her evde bir hikaye, her hikayede insanı bulursunuz, kendinizi bulursunuz. Ürünlerimiz gibi, yurtseverliğimiz gibi, duygularımız gibi, konukseverliğimiz gibi sahicidir insana olan düşkünlüğümüz.

Hatay’ın Amanos’ larından, Mersin’in yaylalarına, Adana’nın kanallarından Osmaniye’nin Zorkun’una kadar çalışkan, sıcak, doğal insanların yaşadığı bu coğrafya hakkı bilen, hakkı seven, haktan korkan insanların yurdudur.

Çukurova Belediyeler Birliği de, Bakanlar Kurulu’nun 23.09.1997 tarih ve 97/9992 sayılı kararı ile Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de bulunan Büyükşehir, İl ve İlçe Belediyelerinin katılımı ile bu belediyelerin yardımlaşması, imece usulü ile sorunların çözümüne katkı sunması, paylaşmak ve birlikte üretmek amacı ile kurulmuştur.

Bugüne kadar birliğin bölgeye ve belediyelere olan önemli katkılarının bugünden sonra da artarak devam edeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.Bizim başkanlığımız döneminde de, birlikte yürümeye devam etmek, birlikte üretmek ve hakça bölüşmek birliğin vazgeçilmez ilkesi olacaktır. Öğrenmek, öğrendiğimizi paylaşmak, bilgiyi faydaya dönüştürmek ve oluşan faydanın herkesçe adil olarak kullanılmasını sağlamak hem ödevimiz, hem de görevimizdir. Hasan KILIÇ