CHP Osmaniye Teşkilatı Gezmiş, İnan ve Aslan için Anma Töreni düzenledi

DSC_0007

 

1968 öğrenci gençlik hareketi liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 45. Yılında Osmaniye’de düzenlenen törenle anıldılar.

12 Mart döneminde yargılandıkları sıkıyönetim mahkemesince çarptırıldıkları idam cezası 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde infaz edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl Teşkilatı’nda anma töreni düzenlendi. Gezmiş, İnan ve Aslan için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

CHP Osmaniye İl Başkanı Nedim Ünlü, “Devrim yolunda hayatlarını kaybeden bu üç fidanımızı ve onlara kıyanları; Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız. O üç fidan, bu ülkenin bağımsızlığı konusunda önder olmuş kişiler, bizlere yol gösterici oldular, ülkemiz gençliğinin önderi oldular” dedi.

CHP eski İl Başkanı Kemal Tabak ise günün anlamına binaen yaptığı konuşmada, “Ölümlerinin 45.’nci yılında 68 gençliğinin üç önemli önderini anmak için idamlarının gerçekleştirildiği bugün, onlara saygılarımızı iletmek için toplandık. Onlar bağımsızlıktan, özgürlükten ve eşitlikten yanaydı. Biz onları burada anarken, onların fikirlerinin de hala yaşadığını göstermek üzere burada bulunuyoruz” dedi.

CHP Osmaniye İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Güvenç de Gezmiş, İnan ve Aslan için düzenlediği şiirini okudu. Bu arada toplantı salonunda Gezmiş, İnan ve Aslan için fotoğraflarının bulunduğu bir köşe düzenlendi ve çiçeklerle süslendi. CHP Merkez İlçe Başkanı Zafer Palavan ve birçok partilinin katıldığı program, Merkez İlçe eski Başkanı Ali Temuroğlu’nun sazı ve ezgileriyle devam etti.

Müslüm ÇEVİK