“Çalışan Kadın ve Çocuk İşçiler” Fotoğraf Sergisi yoğun ilgi gördü

23669043_2136063436621815_5643490616289743567_oÜlkücü İşçiler Derneği ‘ÜİD) genel merkezi tarafından kayıt dışı çalışan kadın ve çocuk işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için yurt genelinde başlattığı “Çalışan Kadın ve Çocuk İşçiler” konulu fotoğraf sergisi Osmaniye’de de düzenlendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Osmaniye Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Murat Kumcu, “Ülkücü İşçiler Derneği genel merkezimiz tarafından ülkemizde kayıt dışı çalışan kadın ve çocuk işçilerimizin sorunlarına dikkat çekmek için yurt genelinde başlatılan ‘Çalışan Kadın ve Çocuk İşçiler’ konulu fotoğraf sergimize hoş geldiniz. Osmaniye Ülkücü İşçiler Derneği olarak çalışan işçi kardeşlerimize destek olmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Her geçen gün artan üye sayımızla sorumluluğumuzun arttığının da farkındayız. Çıktığımız bu kutlu yolda Rabbim yar ve yardımcımız olsun” dedi.

“Sadece kadın olmanın dahi zor olduğu ülkemizde, birde çalışan kadın olmak, özellikle çalışan anne olmak herkesin altından kalkabileceği bir durum değildir” diyen Kumcu, “Çalışan çocuk işçilerimizde de durum farklı değil. Ailelerinin geçimlerine destek vermek için çocuklar oyun parklarında veya okul sıralarında olması gerekirken, kendilerini çalışma hayatının içerisinde bulmaktadırlar. Çalışan kadın ve çocuk işçilerimizin yaşadıkları bu zorluklara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için bizde Osmaniye Ülkücü İşçiler Derneği olarak ‘Çocuklar Geleceğimiz, Kadınlar Emanetimizdir’ adını verdiğimiz bu sergiyi yapmak istedik.  Bizlere destek veren herkese sonsuz sevgi ve şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

Serginin açılışına onur konuğu olarak katılan Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Yıldırım, “Sözlerime başlamadan önce sizlere Ankara’dan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin selamlarını ileterek başlamak istiyorum. Ülkücü İşçiler Derneği Eğitim İşleri Başkanlığı olarak yurt genelinde düzenlemiş olduğumuz Türkiye Kadın ve Çocuk İşçiler konulu fotoğraf sergimizin 4.’sünü bugün Osmaniye teşkilatımızla düzenlemiş bulunmaktayız. Aslında Türkiye’de kadın ve çocuk işçi gibi tüm işçilerimizin sorunu var. Burada dikkat çekilmeyen,gözardı edilmeyen iki kesim vardı. Birincisi çocuk işçiler, diğeri kadın işçilerimizdir. Çünkü Türkiye’de 4 milyon kadın kayıt dışı çalışmaktadır. Birçoğu tarım işinde çalışmakta olduğu gibi metal, maden, inşaat gibi ağır iş kollarında çalışan kadın işçilerimiz de var. Birçoğu da sigortasız ve güvencesiz çalışıyor. İş kazaları meydana geliyor. 2016 yılında 1970 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Bunların 110’u kadın işçi, 56 tanesi çocuk işçidir. 6 yaşında bir çocuk iş kazası geçirip hayatını kaybediyor. Bunu dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Son dört yıla baktığımızda 260 çocuk işçi iş kazalarında hayatını kaybetmiş. Bizim bu fotoğraf sergisini düzenlemekteki ilk amacımız, çocuk işçiliğinin son bulması, kadın işçilerimizin özellikle iş yerlerinde uğradıkları psikolojik baskılardır. Çocuk işçiliğin son bulması, kadınlarımızın hak ettiği ücreti alması, sosyal haklardan yararlanması için böyle bir etkinlik düzenleyip farkındalık yaratmak istedik” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler sergiyi gezdiler. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.

Ali Celal KAYMAK