BOCCE TAKIMINDAN VALİ COŞKUN’A ZİYARET

OVB_7276Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bocce Takımımız Türkiye ikinciliğini elde ederek güzel bir başarıya imza attı. Tüm Osmaniyeli vatandaşlarımız adına takımımızı tebrik ediyor, ilimize kazandırdıkları başarı için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Özden Huzurevi Bocce Takımı sporcuları Vali Ömer Faruk Coşkun’u makamında ziyaret etti.

Huzurevi sakinleri Bahattin Başkurt, Yakup Çakır, Doğan Göçer, Erdinç Tikenoğlulları ve Mustafa Dede’den oluşan takıma Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun, Özden Huzurevi Müdürü Mehmet Sait Adıyaman ve Takımın Antrenörü Davut Oğuzhan eşlik etti.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hamit Coşkun, Vali Ömer Faruk Coşkun’a verdiği bilgilerde, “27 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapılan final şampiyonasına 34 takım katıldı.

Osmaniye Özden Huzurevi Bocce takımı grup maçlarında 4 takımın oluşturduğu F grubunda mücadele etti. Bocce takımımız gruplarda 3 müsabaka yaptı ve 3 maçı da kazanarak gruptan birinci olarak çıktı.

Son 16 takım arasında Bilecik Huzurevi ile eşleşen ve müsabakayı kazanan takımımız çeyrek finalde Fethiye Huzurevi ile eşleşerek bu müsabakayı da kazandı.

Yarı finalde ise Kocaeli Gölcük Huzurevi takımını yenen takımımız final müsabakasında ise Samsun Bafra Huzurevi Takımı ile karşılaştı. Şampiyonada Osmaniye Özden Huzurevi Bocce Takımı üstün bir başarı göstererek Osmaniye’yi en iyi şekilde temsil etti ve Yetişkin Gençler Türkiye Bocce Şampiyonasında Türkiye ikincisi oldu” diye konuştu.

 

Takımın sporcuları ile bir süre sohbet eden Vali Coşkun ise Özden Huzurevi Bocce Takımını kutlayarak, başarılarının devamını diledi. Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bocce Takımımız Türkiye ikinciliğini elde ederek güzel bir başarıya imza attı. Tüm Osmaniyeli vatandaşlarımız adına takımımızı tebrik ediyor, ilimize kazandırdıkları başarı için teşekkür ediyorum” dedi.

 

BOCCE SPORUNU TANIYALIM

 

Bocce, bir tür spor dalı. Sporun kökeninin Anadolu’ya dayandığı ve M.Ö. 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” adını da Romalılardan almıştır.

En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Türkiye bocce ile 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında “Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu”nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.
Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamak. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor, 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor.

Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

TÜRKİYE’DE BOCCE
Yüzyıllar boyunca Anadolu’da özellikle denize yakın ve ılıman iklime sahip coğrafyalarda oynanan bocce, Türkiye ile ilk olarak 1991 yılında tanıştı. İlk olarak Herkes İçin Spor, daha sonra da Beyzbol ve Softbol Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce, 2005 yılında Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu’nun kurulmasıyla kendi kimliğine kavuştu.

Başta İstanbul, Antalya, Bartın, İzmir ve Eskişehir olmak üzere 20’den fazla ilde oynanan Bocce, 4 üniversitede de seçmeli ders olarak okutuluyor.

Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılan Bocce Milli Takımı, en büyük başarısını, geçen yıl ABD’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 5.olarak elde etti. Şampiyonadan hemen sonra yapılan Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Kongresi’nde yapılan seçimde, Bocce, Bowling ve Dart FederasyonuBaşkanı Ahmet Recep Tekcan, CBI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Bocce Lig Komitesi Başkanı ve Federasyon Başkan Vekili Mutlu Türkmen, Türkiye’de hızla yaygınlaşan bocce sporunda, bu yıl Türkiye Bayan ve Erkekler Ligi’nin kurulduğunu belirterek, “Kulüpler Türkiye Şampiyonası’nda ilk 10 sırada yer alan takımlar, 2006 yılında ligde yer alacak. Bu ligin, bocceye büyük bir dinamizm kazandıracağına, rekabeti körükleyeceğine ve böylelikle takımların Avrupa’da iyi yerlere gelecek bir performansa erişeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

Ömer Ali TURUNÇ