BİZ OSMANİYELİYİZ, ÖDÜL BİZE YAKIŞIR…

akıllı şehir ödülü (7)Bilgi toplumunun yaşam alanı akıllı şehirler temasıyla gerçekleştirilen coğrafi bilgi sistemleri (CBS) günü etkinliği Ankara’da yapıldı. Etkinlikte akıllı şehir altyapısı hazırlığı içindeki belediyeler, kentlere değer katacak ve hayatı kolaylaştıracak projeler bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen CBS günü 2017 sempozyum ve fuarı iki gün sürdü.  Osmaniye Belediyesi, engellilere yönelik projelerinden dolayı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Akıllı Şehir Örnek Uygulama” ödülüne layık görüldü. Belediye Başkanı Kadir Kara, ödülü Akıllı Şehirler 2017 programında Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ’den aldı.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA, 2009 yılında aday olduğunda ne söz verdi? Hatırlatmak isterim.

‘‘Akla hayale gelmeyecek, kafaları kiriştek gibi döndürecek hizmetlere imza atacağız. Hayata geçireceğimiz projelerle Türkiye bizi konuşacak, bizim projelerimiz dilden dile dolaşacak, kimsenin aklına gelmeyecek, gelse dahi yapmaya cesaret edemeyecek projeleri hayata geçireceğiz’’

‘‘Yaşamın her alanında hastalıkta, sağlıkta, doğumdan ölüme kent insanının yanında olacağız. Osmaniye Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz’’

Engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata kazandırmanın kendilerini daha rahat ve güvende hissedebilmeleri için çok güzel projeler hazırladık. Biz hayata, hepimiz bir engelli adayıyız düşüncesi ile bakıyoruz, onların toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla özel taşıma sistemi ile donatılmış, ‘‘Engelsiz Taksi’’ aracımıza rahatlıkla binip seyahat edebilmelerini sağlayacağız. Sadece bir telefonla, bizim için çok özelsiniz, kentli olduğunuz, Osmaniyeli olduğunuz, bizden olduğunuz için hiçbir ücret ödemeden istedikleri yere gidip gelebilecekler. NOT: BU PROJE HAYATA GEÇTİ VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN ÖRNEK PROJE SEÇİLDİ. (BU SADECE BİR ÖRNEK)

Peki, Kadir KARA engelli vatandaşlarımız için neler yaptı. Engelli vatandaşlarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu onları toplumsal hayata kazandırmanın kendimiz için çalışılması gereken bir ders olduğu düşüncesi ile belirli aralıklarla bedensel engelli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine tek tek giderek tekerlekli sandalye dağıttı, engelli vatandaşlarımıza bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalıştı.

Engelli kardeşlerimiz bizim için çok özeldir dedi. Şehir içi dolmuşlara engelli vatandaşlarımızın ücretsiz binmelerini sağladı. Hayata hazırlanmaları gerektiğini düşündü. Bilgisayar kullanmayı öğrenirken klasik edebiyat eserleri dinleyebilecekleri, bilgilerini artırabilecekleri, kültürlerini geliştirebilecekleri, gazetelerini dinleyebilecekleri çağdaş bir hizmet olan ‘‘Eğitim Merkezi ve Kütüphanesi’’ni kurdu.

Zihinsel engelli çocuklar için ‘‘Eğitim Engel Tanımaz’’ projesini hayata geçirdi.   Bu sayede Zihinsel engelli çocuklarımız sosyal hayatta bizde varız derken, aile ekonomilerine de katkı sağladı.

İnsana yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunu düşündü. Belediye olarak Osmaniye’deki engelli vatandaşlarımızın gerek fiziki gerekse de sosyal anlamda önlerindeki her türlü engeli kaldırmak bizim en öncelikli görevimizdir dedi. Bu kapsamda bir proje hazırlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sundu. Türkiye’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 472 proje başvurusu yapıldı. Bunların içinde 12 proje kabul edildi. 3 proje ise en üst miktarda hibe desteği almaya hak kazandı.

Bu 3 projeden bir tanesi engelli vatandaşlarımızın günlük yaşam içerisinde önlerine çıkan fiziki engelleri kaldırmak amacıyla “Osmaniye’de Engelleri Kaldırdık”  adı altında hazırlanan Osmaniye Belediyesinin hazırladığı proje olup, aynı zamanda Türkiye’de “ÖRNEK PROJE” olarak gösterildi.

Engelli çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak ve oyun ihtiyaçlarını gidermelerinin yanında el kaslarının, zekalarının ve kendilerine güvenlerinin artmasını sağlamak amacıyla Yeşilyurt, Rahime Hatun ve Cumhuriyet mahallerinde 3 adet engelsiz çocuk parkı yaptı. Şehrimizin merkezi kavşaklarında 16 adet sesli sinyalizasyon sistemi kurulmasını sağladı.

Engelsiz oyun alanları hayata geçirdi. Yaklaşık 4 dönüm alan içerisinde kurulu bulunan Osmaniye Belediyesi izci kampı içerisinde, engelli çocuklarımızın diğer akranları ile rahatça oynayabilmeleri için 300 m2’lik özel bir alan yapılmasını sağladı. Osmaniye Belediyesine ait restore edilen Cebeli Bereket ve Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezlerinde asansörler engelli vatandaşlarımıza göre düzenlendi, kültür merkezlerini engelli vatandaşlarımızın rahat hareket edebilecekleri şekilde düzenledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye halkı bizim için ‘‘YÜREĞİNİ KOYDU’’ ‘‘OSMANİYE KADİR BİLİR’’ dedi. Bizde gövdemizi koyarak çalışacağız dedik. Biz ilklerin belediyesi olacağız dedik. Biz Osmaniye’ye Osmaniyeliye sevdalıyız dedik. Söz verdik, Osmaniye için yürek olacağız dedik. Söz verdik, Osmaniye için nefes olacağız dedik. Söz verdik, Osmaniye için ses olup, hayata geçireceğimiz projelerle Osmaniye’yi tüm Türkiye’de konuşulan bir şehir haline getireceğiz dedik. And içtik, hep birlikte havasını teneffüs ettiğimiz kentimizi mutlu şehir yapacağız dedik dedi ve devam etti Başkan KARA.  3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi böylesine anlamlı bir ödülü almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Şehrimizde engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Engelsiz Taksi başta olmak üzere, engelli vatandaşlarımızın toplum yaşamına katılımını en üst düzeyde gerçekleştirmek adına çeşitli projeler yaptık. Bu projelerden bir kısmı devam etmektedir. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarımızla iş birliği içerisinde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu ödül muhterem Osmaniyeli hemşerilerimindir, hayırlı olsun Osmaniye” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA BU HİZMETLER YETER Mİ? KADİR KARA’YA SORDUK

Hayır, cevabını aldık. Bu konudaki projelerini anlattı. Ulaşılabilirlik Destek Projesi kapsamında hazırladığımız “Osmaniye’de Engelleri Kaldırdık” projesi içeriğinde 3 bin 750 metre engelli yaya kaldırımı, 15 adet ışıklı ve ışıksız yaya geçidi, 35 adet engelliler için kent mobilyaları, 280 metre kare engelli çocuk oyun alanı, 4 bin 882 metre kare engelliler için park, 1 adet engelliler için uyarlanmış kavşak düzenlemesi, kamu binalarında görme engellilere yönelik 500 metre hissedilebilir yürüme yüzeyi işaret uygulaması yapmayı planlıyoruz. Bu Proje 530 bin TL’ye malolacak. Ama Türkiye’de ilk üç proje arasına girmiş olması aynı zamanda “ÖRNEK PROJE” seçilmesi nedeni ile 530 bin TL’nin 450 bin TL’si bakanlık tarafından hibe olarak verilecek. Osmaniye Belediyesinin sadece 80 bin TL katkısı ile böylesine büyük bir yatırımı hizmete sunacağız dedi.

Ne diyelim Allah yardımcın olsun.

SÖZÜNDE DUR BAŞKAN!..

Bende Kadir Başkana bir sözünü hatırlatmak istiyorum. 2009 yılında bir daha size ‘‘BELEDİYE BAŞKAN ADAYI’’ aratmayacağım demişti. Sözünü tuttu. 2014 yılında ise size bir daha ‘‘BELEDİYE BAŞKANI ARATMAYACAĞIM’’ sözünü vermişti.

SÖZÜNDE DUR BAŞKAN!..