Bir Gün Değil Her Gün Çanakkale projesi kapsamında sergi açıldı

Çanakkale Ruhu, Gezici Çanakkale Müzesi’nde YaşatılıyorÇanakkale Savaşları 100. Yıl Derneği tarafından “Bir Gün Değil Her Gün Çanakkale” projesi kapsamında Düziçi Haruniye Ortaokulu’nda sergi açıldı.
Gezici Çanakkale Müzesi’nde; silahlar, mermiler, su mataraları başta olmak üzere savaştan kalma çok sayıda malzemeler sergileniyor.
Çanakkale siperleri, metrekareye düşen mermi sayısı, havada birbirinin içine girmiş mermi kovanları, askerlerin ayakkabıları ve kıyafetleri, savaşa katılmış asker maketleri, ayrıca savaşın belli bölümleri de sergide canlandırılıyor.
Okul yetkilileri sergi ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Herkesi Düziçi’nden Çanakkale’ye götürmek mümkün değil. Bu nedenle bizde Çanakkale’yi Düziçi’ne getirelim dedik ve ortaya bu güzel proje çıktı. Bu sergi ile öğrencilerimizin Milli Mücadele yıllarında yaşanan olaylara şahitlik etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Atalarımızın bu toprakları vatan yapmak için canla başla nasıl bir mücadele ettiğini gösteriyoruz. Gezici Çanakkale Müzesi ile halkımız ve öğrencilerimiz tarihe kısa bir yolculuk yapıyor. Vatandaşlarımız da öğrencilerimiz kadar sergimize ilgi gösteriyor. Bu da bizi daha bir mutlu etti” şeklinde konuştu.
Sergi 11 Şubat Salı gününe kadar ziyaretçilere açık kaldı.

Ali Celal KAYMAK