BİBERİN SALÇAYA DÖNÜŞEN HİKAYESİ

salça haberiEv hanımı Hatice Küçük, yıkama, ayıklama, çektirme ve kurutma gibi çeşitli kademelerden geçirerek zahmetli bir yolculuğun ardından çıkarttıkları ev yapımı biber salçasının yemeklere farklı lezzet kattığını söyledi. Ganimet Çeribaş ise her yıl ihtiyacının fazlası biber salçası yaptığını ifade ederek Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşayan akrabalarına hediye olarak götürdüğünü veya gönderdiğini belirtti.

  Toros ve Amanos dağları eteklerinde, her yıl ağustos ve eylül aylarında hasadı yapılan kırmızı biber, ev hanımlarının elinde imece usulü salçaya dönüşüyor.

Türk mutfağında yemeklere rengi ve aromasıyla farklı lezzet katan biber salçası, büyük zahmetlerle toplanan ürünlerin geleneksel yöntemlerle işlenmesiyle hazırlanıyor.

Sebze ve meyve hali ile mahalle aralarında seyyar esnaf tarafından kilogramı 2 ile 3 liradan satılan biber, yıkanıp çekirdeklerinden arındırılıyor. Seyyar veya işyerlerindeki makinelerde kilogramı 30 ile 50 kuruşa çektirilen biberler, muşamba veya geniş tepsilere dökülerek güneşte kurumaya bırakılıyor.

Aralıklı karıştırılarak havalandırılan salçanın üzeri cibinlikle örtülerek, toz ve haşarattan etkilenmemesi sağlanıyor. 8-10 gün sonra biber salçası kurumaya başladığında makinede tekrar çekilip, tuz ve sıvı yağ katılarak bir süre daha güneşte bekletildikten sonra kavanoz veya bidonlara konuluyor.

Ev hanımı Hatice Küçük, yıkama, ayıklama, çektirme ve kurutma gibi çeşitli kademelerden geçirerek zahmetli bir yolculuğun ardından çıkarttıkları ev yapımı biber salçasının yemeklere farklı lezzet kattığını söyledi.

Ganimet Çeribaş ise her yıl ihtiyacının fazlası biber salçası yaptığını ifade ederek Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşayan akrabalarına hediye olarak götürdüğünü veya gönderdiğini belirtti.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir de Hatay, Osmaniye ve Adana’da hasadı yapılan biberin zahmetli yolculuğun ardından mutfaklara salça olarak geldiğini söyledi.

Çukurova’da kadınların biraraya gelerek imece usulü salçalık biber üretimi yapmayı tercih ettiğini vurgulayan İspir, “Bölgede, ağustos ve eylül aylarında salça yapılıyor. Bu dönemde evlerin çatıları ve damları, salça sergileriyle dolar. Biber salçası yapımı, Anadolu’da dayanışmanın ön güzel örneğini teşkil eder. Aileler, salça yapımında birbirine destek olur” dedi.

Kadirli’de Adana yolu üzerinde yeni açtığı fabrikada salça çekimi yapan Emre Bozan ise 100 kilogram biberden 15-20 kilogram salça çıkarıldığını, 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama 15 kilogram salça tükettiğini kaydetti.   Menderes ÖZAT