Başkan Öksüz’den Gaziler ile ilgili açıklama

Başkan Durmuş Öksüz’den AçıklamaTürkiye Harp Malulü Gaziler şehit Dul ve Yetimleri Derneği Osmaniye Şube Başkanı Durmuş Öksüz, Genel Başkanları Mustafa Işık’ın çağrısı ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Değerli Gazi Arkadaşlarım; 2008 yılında yapılan 5510 Sayılı Kanunun 38.maddesi ve 2013 yılında 6495 Sayılı Torba Kanunun 80. maddesi uyarınca 17 Aralık 2019 tarihinde Gazilerimizin emekli maaşları kesilmiş, yapılan görüşmelerde; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat OKTAY bu konunun düzeleceğini söylemiş, hali hazırda Meclis grup toplantısındaki konuşmasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN düzeltilmesi konusunda talimat vermişlerdir. Ancak dünden itibaren çeşitli sosyal medya ve iletişim gruplarında Pazartesi günü saat 10.00’da Aile Bakanlığı önünde Gazilerimizin toplanması konusunda bir çalışma yapılmakta olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Emekli maaşları kesilen Gazilerimizin durumunu çok iyi anlıyoruz, zor durumdalar, sıkıntıya düşmüş durumdalar, dayanacak güçlerinin kalmadığını da biliyoruz. Ancak Aile Bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor ve bunu biz de biliyoruz. Oldubittiye gelecek bir düzenlemenin daha sonra büyük sıkıntılar doğurmaması için ayrıntılar dikkate alınıyor. Kanun düzenlemesi ile ilgili çalışmalar tamamlanınca sizleri bilgilendireceğimiz şekilde bizlere bilgi verilecek.
Sizlerin de malumu, ülkemiz geçtiğimiz hafta büyük bir deprem ile acılı günler yaşadı. TBMM Salı günü açıldı. Bakanlarımızın birçoğu Deprem bölgesinde çalışmalar yapıyor. Böyle bir zamanda bakanlık önünde toplanmak doğru olmaz. Hele ki, Devletimizin en büyük makamı ve yetkilisi Sayın Cumhurbaşkanımız bu konu çözülsün demişken.
Sizlerden sadece biraz sağ duyulu ve sabırlı davranmanızı, bizlerin bu konunun sürekli takipçisi olduğunu bilmenizi isteriz. Bu durumumuzun farklı noktalara çekilmemesi için provakasyonlara gelmeyelim. Saygılarımla.”

Ali Celal KAYMAK