BABADAN OĞULA GELENEĞİNİ SÜRDÜREN YALÇIN ÇAVDAR: “KURU TEMİZLEME İŞİ; BİLGİ, SANAT, BECERİ VE YETENEKTİR”

LEKE PROFESÖRÜOsmaniye’de kuru temizleme alanında her türlü lekeyi çıkarmakla adı LEKE PROFESÖRÜ’ne çıkan   Yalçın ÇAVDAR,  babadan oğula geleneğini  41 yıllık deneyimini ÇAVDAR  KURU TEMİZLEME adı ile büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyor.

Osmaniye’nin ilk kuru temizleme ustalarından olan 3 kız 2 oğlan 5 çocuk babası Mehmet ÇAVDAR, 17 Ocak 2003 tarihinde vefat etmişti.Henüz 8 yaşında iken babasının yanında çekirdekten yetişen ve Belediye Pasajı Çarşı karakolu civarındaki işyerinde çalışmalarını sürdüren Yalçın ÇAVDAR, bu konuda şunları söylüyor:

BİLEN DE BİLMEYEN DE KURU TEMİZLEME İŞİ YAPIYOR

Kuru temizlemeci, Kirlenmiş deri ve tekstil ürünlerinin temizlenmesi, tekstil ürünlerinin boyanması, kolalanması ve ütülenmesi işlemlerini yapan kişidir.

Osmaniye’de ben kuru temizleme işine 8 yaşında babamın yanında çekirdekten yetiştim. Ustam babamdı bu mesleği en ince detayına kadar babam öğretti. Allah babamdan razı olsun, mekanı cennet olsun. Ama 20 yıl öncesine gittiğim zaman iş çoktu meslek az sayıdaydı şimdi bilen de bilmeyen de açıyor herkes rızkını yer ama kuru temizleme işi sanattır beceridir yetenektir bilgidir. Meslek çoğalsın ama bilen açsın övünmek gibi olmasın ben bu işi severek yapıyorum çünkü babamın anıları var hatırası var 1957’ den bugüne babadan oğula hizmet vermeye çalışıyorum”

KURU TEMİZLEME HATA KABUL ETMEYEN BİR MESLEK

2020’ ye sayılı günler kaldı rahmetli babam 1957’ de kuru temizlemeyi açmıştı. O zamanlar az nadiren bu meslek mevcuttu şimdi ise kuru temizleme çoğaldı. 2020’de rahmetli babam yaşasaydı 63ncü yılı ben işe 41nci yılım olacaktı. İnanın bu meslek oyuncak değil, tam anlamıyla bilgi ve beceriden ibarettir ve ben bu işle piştim çok şükür,  müşterilerimiz yaptığım işçilikten çok memnun kalıyorlar. Çünkü  kuru temizleme işi göründüğü gibi değil, çok hassas bir meslek, hatayı hiçbir zaman kabul etmez. Onun için elbise ürünlerinizi vermeden önce bu mesleği gerçekte takdir kazanmış tecrübeli ustalara emanet etmek lazım. Kısacası çocukluktan bugüne baba mesleği yapmakla gurur duyuyorum. Bu vesile ile kuru temizleme mesleğinde farkı görerek, bizi tercih eden tüm Osmaniyelilere çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun onlardan”

KURU TEMİZLEMECİLİK MESLEĞİNİ TANIYALIM

Yalçın Çavdar, kuru temizlemecilik mesleği tanımını yaparken şunları söyledi:

 
Ürünleri cins ve renklerine göre ayırarak, kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesine, kolalanmasına, ve ütülenmesine ilişkin işlemleri yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir. 
  
GÖREV VE İŞLEM BASAMAKLARI : 

Kuru temizlemeci; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

  1. Kuru temizleme için gelen ürünleri etiketlendirmek,
  2. Kuru temizleme işlemine tabi tutulacak ürünleri cins, renk ve leke türlerine göre sınıflandırmak,
  3. Ürünlerin üzerindeki lekelere uygulanacak olan uygun çözücüleri belirleyerek uygulamak,
  4. Kuru temizleme makinasında ürüne uygun programı seçerek, ürünlerin makinada temizlenmesini sağlamak,
  5. Boyanması istenen ürünlerin cinslerine göre boyamak,
  6. Kolalama işlemini yapmak,
  7. Ürünleri ütüleyip kontrolünü yapmak gerekmesi halinde işlemleri tekrar etmek,
  8. Çalışma alanının genel temizliğini yapmak,
  • Kullandığı makinelerin temizlik, ve bakımını yapmak,
  1. görev ve işlemleri yerine getirir.

Hasan KILIÇ