Avustralya Büyükelçisi, Osmaniye’de Proje çalışmalarını yerinde inceledi

Kızlar Kendi Geleceğini KodlayacakAvustralya’nın Türkiye Büyükelçisi Marc Innes-Brown: “Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü, böyle vizyon sahibi olarak güzel bir projeyi hayata geçirdiler.Kendilerini ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi  Marc Innes-Brown; Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimince yürütülen ve ANK2019391TUR  referans no’lu  “Kızlar Kendi Geleceğini Kodlayacak” Başlıklı Avustralya Büyükelçiliğinin Doğrudan Yardım Programı (DAP) kapsamında hayata geçirilen proje için İlimizi ziyaret etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK ve Osmaniye İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları,Osmaniye İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinin katıldığı program atölye açılışıyla başladı.

Avustralya’nın Türkiye Büyükelçisi  Marc Innes-Brown:” Bugün burada Osmaniye’de ilk defa bulunuyorum ve çok mutlu oldum.Kız öğrencilerin özellikle bilim,teknoloji,mühendislik ve matematik konularında teşvik edici projeler olması önemli konulardır. Bu konular (STEM) geleceğe hitap edecek konulardır.Yeni ekonomilerin ve yeni teknolojilerin temel taşını oluşturmaktadır.Bazı kimseler kızlar çok bilim ve teknoloji konusunda çalışmasalar da olur diyorlar ama bu tam tersine olmalı. Avustralya Hükümeti için de kız çocukların eğitiminin güçlendirilmesi çok önemlidir ve aynı şekilde toplumsal cinsiyet eşitliği konusudur. Bugün burada sizin gibi enerjik bir ekibi görmekten çok mutluyum. Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü vizyon sahibi olarak böyle güzel bir projeyi oluşturarak gerçekleştirdiler”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın ALBAK ise “Öncelikle Avustralya’daki yangın dolayısıyla Sayın Büyükelçiye üzüntülerimizi ifade ederek,geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.Kız çocuklarımızın çok iyi şeyler başarabileceğini gösterdik. Projenin devamında şuan içerisinde bulunduğumuz binada ek atölyeler,bilim ve sanat merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.Çocuklarımız ve Osmaniye’deki öğretmenlerimizin kullanımına açacağız.Kodlama,STEM Eğitimlerinin geleceğin eğitimi olduğunu vurgulamak isterim ki Sayın Büyükelçi de bunu vurgu yaptı.Öyle ki gençler çok meraklı ve merakta bilgiyi doğuruyor. Bazen bizleri de şaşırtıyorlar doğrusu.Kendilerine bu projeye vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi ve Envar-ül Hamit Camii ziyareti sonrasında Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA ve Vali Ömer Faruk COŞKUN’a ziyaretler gerçekleştirildi.

Hasan KILIÇ