ASO açılış programına Osmaniye ev sahipliği yapacak

dünkü çocukla-1

Bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Akdeniz Sanat Oluşumu (ASO) kapsamında “Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması” etkinliklerinin açılış programına Osmaniye ev sahipliği yapacak.

ASO etkinliklerine geçtiğimiz yıl Osmaniye ilinin de dahil edilmesi ve İl Temsilciliğini Osmaniye Ozanlar, Şair ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) Başkanı Mustafa Bardak’ın üstlenmesi ile 5 gün süre ile etkinlikler eş zamanlı olarak yapılmıştı.

Bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan etkinliklerle ilgili açıklama yapan ASO Osmaniye Temsilcisi ve OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak; “Geçtiğimiz yıl katılımcı olduğumuz, bu yılda sürdüreceğimiz Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması etkinlikleri, eş zamanlı olarak 8-12 Mayıs 2019 günlerinde gerçekleşecektir. Eş zamanlı olarak paydaşlarımız olan kültür ve sanat derneklerinin hazırladıkları kendi yerleşim birimlerindeki programlarla etkinlikler yapılacaktır. Osmaniye, Adana, Antakya, İskenderun, Mersin, Tarsus, Antalya, Fethiye, Demre, Kaş’ta düzenlenecek olan Akdeniz kentleri kültür ve sanat etkinliklerinin ilk günündeki açılış töreni Osmaniye’de OŞYAD’ın ev sahipliğinde saat 14.30’da Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi Salonu’ndaki programla başlayacak. Etkinliklerin bu yılki teması “Umut her zaman” olarak paydaşlarımız tarafından benimsenmiş olup, etkinliklerimizin onur konuğu olarak katılacak olan Şair-Yazar Bilsen Başaran “Edebiyat ve yazarın sorumluluğu” konusunda sunum yapacak. Etkinlikler; Sergi, Tiyatro, Söyleşi, Fotoğraf, Resim, Müzik, Şiir, Öykü, Sinema ve diğer sanatsal gösterimlerle halka açık ve ücretsiz olarak sürecek” dedi.

ETKİNLİKLERİN AÇILIŞI OSMANİYE’DE

Akdeniz Kentleri kültür ve sanat etkinliklerin il gününde tüm paydaş STK Başkan ve yöneticileri açılış programı için Osmaniye’de buluşacak. 8 Mayıs Çarşamba günü saat 14.30’da Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezindeki program; Yaşar Kemal Karikatürleri ve Osmaniye eski fotoğrafları sergisinin açılışı ile başlayacak.

Serginin açılışı ve gezilmesinin ardından, ASO etkinlikleri ile görselin izlenmesi, daha sonrada saat 15.00’te program açılışı başlayacak.

Program; ASO Osmaniye İl Temsilcisi Mustafa Bardak’ın açış konuşması ile başlayacak. Ardından ASO Dönem Sözcüsü Mersin (İçel) Sanat Kulübü adına F. Saadet Bilir Akdeniz kentlerindeki gönüllü STK’ların oluşturduğu paydaşlıkla gerçekleştirilen etkinliklerden söz edecek. Şair-Yazar Bilsen Başaran’ın yapacağı sunumun ardından, OŞYAD tarafından oluşmasına destek verilen “Osmaniye Genç Tiyatro Topluluğu” ekibinin “Teknolojisi Bol” adlı komedi gösteri sahne alacak. Program; Antakya Defne Barış Korosu’nun konseri ile sona erecek.

Etkinlikler her yerleşim biriminde eş zamanlı olarak düzenlenirken, Osmaniye’deki etkinliklerin devamı 9 Mayıs Perşembe günü saat 15.00’te Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi önünde veya park içerisinde çeşitli etkinliklerle sürecek. 12 Mayıs Pazar günü ise; tüm paydaş dernekler ile katılımcılarla birlikte Kozan, Saimbeyli ve yöresine kültür gezisi düzenlenecek. OŞYAD Başkanı Bardak, tüm etkinliklerin ücretsiz olarak izlenebileceğini de vurgulayarak, kültür ve sanatsever insanları etkinliklere davet etti.

OŞYAD BASIN