VALİ AL: “CEBELİBEREKET’İN ASİL İNSANLARINA HİZMET ETMEKTEN ONUR VE MUTLULUK DUYDUM”

 

WhatsApp Image 2017-06-18 at 22.48.23Gençlik Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilen Ramazan temalı Gençlik kampları Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Aslantaş Doğa kampında 2.dönemi başladı.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Kızyusuflu Köyü Aslantaş Barajı kıyısında bulunan Aslantaş Gençlik Kampı’nda; Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen personeller, düzenlenen kamplarda görev yapıyor.

Birçok imkan sunulan Aslantaş Gençlik Kampı’nda öğrenciler, Kuran-ı Kerim ve siyer dersleri ile hadis okuma saatlerinin yansıra ebru sanatı, voleybol, basketbol, matrak, ok atma, masa tenisi, langırt, bisiklet, paintbol, gibi sportif faaliyetleri yapma imkanı buluyor.

Gençler, çevre illere düzenlenen gezilere katılırken Aslantaş Doğa kampı sayesinde doğa ile iç içe yaşıyor.

 

SEYAHAT VE SAĞLIK SİGORTASI YAPILARAK TEMİNATLAR ÇERÇEVESİNDE SAĞLIK HİZMETİ DE VERİLİYOR

Proje kapsamında ulaşım, konaklama ve yemek gibi tüm ihtiyaçlar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Ayrıca kamp etkinliğinde, katılımcı gençlerin tamamına, kamplarda geçirdikleri günler için ve yolculuklarında seyahat ve sağlık sigortası yapılarak teminatlar çerçevesinde sağlık hizmeti de veriliyor.

KAMP YAPMANIN 8 HARİKA FAYDASI

Tatillerde kamp yapmayı tercih edenlerin sayısı gittikçe artıyor. Özellikle genç popülasyonun ilgisinin yoğunlaştığı kamp tatilleri, doğayla haşır neşir olmak isteyenler için gittikçe bir ‘aile faaliyeti’ olmaya da başladı. ‘Her şey dahil’ tatiller yerine çadırda kamp yapmayı neden mi tercih etmelisiniz? 8 farklı yanıttan hangisi size hitap edecek bakalım.

  1. REZERVASYON STRESİ YOK

“Bu sene rezervasyon yaptırmakta geç mi kaldık?”, “Ah, yer bulamayacağız!”, “Tam da sezona denk geldik, bu tatil çok pahalıya mal olacak,” derdine son! Kamp alanlarında genelde hepimize yetecek kadar yer oluyor. Öyle ki motelinde/otelinde yer bulamadığınız tatil işletmelerinin kamp alanında çadırınız için yer bulma ihtimaliniz de çok yüksek. Hem gerçekten istediğiniz yerde tatilinizi yapın hem de stressiz bir tatil geçirin.

  1. ‘TATİL MEVSİMİ’ KAVRAMI SİZİN İÇİN ARTIK YOK

İster tatil mevsimi olsun, ister olmasın, artık isterseniz birkaç günlüğüne bile çantanızı, çadırınızı ve ihtiyacınız olan gıdayı yanınıza alıp dilediğiniz mesafeye yol alabilirsiniz. Bu ‘herhangi bir an’da kaçabilecek olma hissinin sizi ne kadar hafiflettiğini görünce kolay kolay vazgeçemeyeceksiniz, uyaralım.

  1. STRESİNİZ AZALACAK

Stres, çok ciddi kronik sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu nedenle stres seviyenizin azalması sağlığınız açısından oldukça önemli. Çevrenizdeki dinginlik, içsel bir dingiliği de beraberinde getirecektir. Özellikle bu kamp sizin için bir ‘dijital detoks’ olma özelliği de taşıyorsa, harika bir deneyim yaşayacaksınız.

  1. YAPAY IŞIKLARDAN UZAKTA OLACAKSINIZ

Ve harika göğü de olabildiğince net göreceksiniz. Yapılan araştırmalar karanlığın ardından yapay ışıklara maruz kalmanın başta meme kanseri olmak üzere pek çok kronik hastalığın gelişiminde önemli rol oynadığını ele alıyor. Bu mekanizma melatonin üretimine benzeyen bir yapıda. Doğanın ışıklarının tadını çıkarın, karanlığın da.

  1. UYKU DÜZENİNİZLE DOĞA ARASINDAKİ BAĞI YENİDEN KURACAKSINIZ

Özellikle kentlerde hayatın ritmi hızlandıkça uyku bir ‘sorun’ olarak hayatlarımızda yer almaya başlıyor. Milyonlarca yıl boyunca insanlar hava karardıktan kısa bir süre sonra uyuyup günün ilk ışıklarıyla birlikte uyanırken aslında en sağlıklı olanı yapıyormuş. Yapılan araştırmalar, gün ışığına bağlı uyku düzenlerine sahip olan insanların daha iyi uyuduğunu ortaya koyuyor. Vücudumuzdaki mekanizma zamanlamayı yapmak, melatonin üretimini sağlamak ve günlük içsel ritmimizi sağlamak zorunda. Kamp yapmak ona yardımcı olmak için harika bir adım olacak.

  1. MİKROBİYOMUNUZU YENİDEN İNŞA EDERSİNİZ

Önce mikrobiyomun ne olduğundan bahsedeyim. İnsan vücudu sayı olarak aslında %90 mikroorganizma hücrelerinden ve sadece %10 insan hücrelerinden oluşuyor. Yani vücudumuzdaki her bir hücreye karşılık 10 adet bakteri hücresi taşıyoruz. “Mikrobiyom” adını verdiğimiz ve birlikte simbiyotik bir yaşam sürdürdüğümüz bu mikroorganizmalar bir yandan sindirime yardımcı olup ihtiyacımız olan fakat vücudumuz tarafından üretilmeyen besin maddelerini bize sağlarken diğer yandan bizleri hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyorlar. Doğada olmanız mikrobiyomunuzun direncini artıracak derin bir etki sağlayacaktır.

  1. HARİKA BİR İŞ ÇIKARACAKSINIZ

Her kamp egzersizleri kapsamaz, iş bölümünde size düşen görev kamp ateşi yakmak dahi olsa bir nevi egzersiz işlevi görecektir. Pek çok kampçı için tırmanma, yüzme ve bisiklet sürme aktiviteleri vazgeçilmezdir. Eğer sizin de kamp kurgunuz bunları barındırıyorsa sağlığınız için inanılmaz faydalı bir süreç yaşayacaksınız demektir.

  1. BİR ‘TOPLULUK’ İNŞA EDECEKSİNİZ

Yapılan araştırmalarda ‘topluluk’ oldukça önemli bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor. Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da belirli bir amaç doğrultusunda bir araya geldiğiniz insanlarla kamp yapmak ve birlikte zaman geçirmek pek çok açıdan sizin için oldukça sağlıklı olacaktır. Oldukça önemli bir manevi hissiyatı dolu dolu hissedeceksiniz.

Hasan KILIÇ