ASKER: “TÜRK KADINI, 15 TEMMUZ GECESİNDE DE HAİN DARBE GİRİŞİMİNE GEÇİT VERMEMİŞTİR”

 

yurta 2. fotoOsmaniye Mimarlar Odası Başkanı Yüksek Mimar Banu Başlamış Asker, kadının önce ailenin sonra da toplumun temel taşı olduğunu belirterek, anne, eş, evlat, kardeş, komşu ve arkadaş olan kadının her şeyden önce bir birey ve insan olduğunu söyledi.

 

Osmaniye Mimarlar Odası Başkanı Yüksek Mimar B. Banu Başlamış Asker, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

“İnsan topluluğu kadın ve erkek denen iki cins insandan mürekkeptir. Kabilmidir ki bu kütlenin bir parçasını  ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin?Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı  göklere yükselebilsin? Mustafa Kemal Atatürk

Yüksek Mimar Banu Başlamış Asker, mesajında kadının önce ailenin sonra da toplumun temel taşı olduğunu belirterek, anne, eş, evlat, kardeş, komşu ve arkadaş olan kadının her şeyden önce bir birey ve insan olduğunu vurguladı.

TÜRK KADINI, 15 TEMMUZ GECESİNDE DE AYNI CESARET VE FERASET İLE HAİN DARBE GİRİŞİMİNE GEÇİT VERMEMİŞTİR”

Toplumların sosyal dokusunun oluşması ve gelecek nesillerin yapılanmasında kadınların eğitim düzeyleri ve toplumda aldıkları görevlerin önemli rol oynadığını anlatan Başlamış Asker, şunları kaydetti:

Türkiye Cumhuriyeti, temelinde insan hak ve özgürlükleri yatan, çağdaş medeniyet seviyesinde bulunan ve toplumsal yaşamın temel direği olan kadınlarımızı ön plana çıkararak kadın-erkek eşitliğini hayata geçirmiş, devamında da Türk kadınına pek çok çağdaş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanımış bir ülkedir.

Çünkü Atatürk, Türk toplumunun yapılanmasının ve kalkınmasının, Türk kadınının kalkınmasına bağlı olduğuna inanmıştır. Bu hakkın değerini en iyi bilen Türk kadını her zaman toplumun sosyal, ekonomik ve siyasi yapılanmasındaki yerini almıştır. İstiklal savaşı boyunca cephede mücadele eden, cephe gerisinde sırtında cephane taşıyan Türk kadını, 15 Temmuz gecesinde de aynı cesaret ve feraset ile hain darbe girişimine geçit vermemiştir.”

TÜRK KADINININ HAKLARI KORUNMALI

Başlamış Asker, aynı zamanda bir kadın Siyasetçi olarak hedeflerinin genç kızlar ve kadınların önünü açmak ve her alanda temsiliyet oranlarını artırmak olduğunu ifade ederek,  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde Seçme ve Seçilme  hakkımızı kutlamak kadar, korunmakla da yükümlü olmalıyız dedi. Hasan KILIÇ