AŞIKLAR ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

10Aydınoğlu Tufanbey Ortaokulu, Halk ozanlarını buluşturdu. Etkinlikte, halk ozanları Aşık Feymani, Aşık Hacı Karakılçık, Ozan Dertli Polat, Aşık Medeni Karataş ve Mustafa Yıldırım tarafından konser verildi. Yörükoğlu, yeni çıkardığı “Yar Aşkıyla” adlı kitabını imzaladı.

 ŞÂİR-İ AZAM 🙂

Ben şair-i azam(!) Yörükoğlu’yum,
Adımı sanımı bilen görmedim.
Hoş sohbet delisi, gönlü dağlıyım,
Akıllı kişiye kıymet vermedim.

Ne yazık ki muhabbeti kaçırdım,
Kanadı kınalı sözler uçurdum,
Gönül otağından dostlar göçürdüm,
Kara düşü tutup hayra yormadım.

Garip bahtım bu sene de gülmedi,
Aşık oldum kimse adım bilmedi,
Şiir yazdım, beğenen de olmadı,
Ömür bitti bir murada ermedim.

Yörükoğlu’m varamadı menzile,
Kıyamete kadar bitmez bu çile,
Yarınlar fakire umutsa bile,
Bir gün olsun sefasını sürmedim.
AŞIK YÖRÜKOĞLU

 

Kadirli Aydınoğlu Tufanbey Ortaokulu tarafından halk ozanlarının katılımıyla Aşıklar Şenliği ve Turgut Yörükoğlu İmza Günü” günü etkinliği düzenlendi.

Kadirli Belediyesi Devlet Bahçeli Kültür Merkezi’nde düzenlenen şölene katılan ozanların türküleri ile Turgut Yörükoğlu şiirleri dinletisine yer verildi.

Aydınoğlu Tufanbey Ortaokulu Müdür Yardımcısı Necmettin Asarkaya, yaptığı konuşmada,

ilçenin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamak amacıyla bu tür şenlikleri geleneksel olarak düzenleyeceklerini söyledi.

Okul olarak aşıklar şöleni ile ilçede kültür sanat anlamında bir ilke imza attıklarını ifade eden Asarkaya, “Halk ozanlarımızı öğrenci ve velilerimizle buluşturmayı amaçladık. Okulumuz öğretmenlerinden Turgut Yörükoğlu’nun şiirlerinin okunduğu ve yöresel halk ozanlarımızın türkülerini birarada sizlerle buluşturduk. Anadolu kültüründe yetişen ozanlarımızın sazından ve sözünden çıkan güzellikleri unutturmayacağız.” dedi.

Etkinlikte, halk ozanları Aşık Feymani, Aşık Hacı Karakılçık, Ozan Dertli Polat, Aşık Medeni Karataş ve Mustafa Yıldırım tarafından konser verildi. Yörükoğlu, yeni çıkardığı “Yar Aşkıyla” adlı kitabını imzaladı.

Turgut Yörükoğlu’na ait şiirlerin okunmasıyla sona eren etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Cömert, Şube Müdürü Kasım Kocabaş, İlçe Spor Müdürü Yılmaz Bal, bazı daire ve okul müdürleri ile birlikte sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.                        MENDERES ÖZAT