ANTİK KENTİNDE KAZI ÇALIŞMASINA KATILDI

okü2Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  Arkeoloji Bölümü öğrencileri, Yumurtalık ilçesindeki Aigeai Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına katıldı.

Üniversite Arkeoloji Bölümü öğrencileri kazı, araştırma, öğrenme ve uygulama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Roma İmparatorluk Dönemi’nde önemli bir kent olan Aigeai kentindeki kazılar, Adana Arkeoloji Müzesi başkanlığında ve Üniversite  Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir’in bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, çalışmaları yapan ekibi ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

“Aigeai kentindeki kazı çalışmaları Roma Villalarında devam ediyor. Bu villalar plan açısından Efes Yamaç evler ve Zeugma Roma evleriyle benzer özellikler gösteriyor. Roma Villalarındaki mozaiklerin kalitesi ve konu çeşitliliği de zenginlik gösteriyor.

Aigeai kentinin elit bir kent olduğunu ve bu mozaik zenginliğinin beklenen bir durum olduğunu belirten  OKÜ Üniversite Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir, “Tanrıların sevdiği Aigeai kentinde Asklepios kültürü önem kazanmış, kentin elit tabakası imparator ve ailesiyle sıkı ilişkiler kurmuş, neokoros unvanını alarak agon yapma hakkını elde etmiştir. Aigeai kentindeki Asklepios kültürü  imparatorun tahta geçme politikası anlayışında merkezi bir rol oynamış, imparator varisini Roma dünyasına bu kentten ilan etmiştir. Roma dünyasında hiçbir bir kentte göremediğimiz bu sıra dışı özellikler, kentin üstünlüğünü ve önemini tartışmasız olarak ortaya koymaktadır.”diye konuştu.

Hasan KILIÇ