Altunkaynak, istihdam teşviklerini anlattı

 

iŞKUR, STK ToplantıOsmaniye İŞKUR İl Müdür Vekili Ahmet Altunkaynak ve İl Müdür Yardımcısı Hacı Akkoyun, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile bir araya gelerek, İŞKUR’un faaliyetleri ve istihdam teşvikleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.  İş ve Meslek Danışmanı Murat Işık, İŞKUR’un faaliyetleri ve istihdam teşvikleri hakkında sunum yaparak gelen soruları cevapladı.

İŞKUR İl Müdür Vekili Ahmet Altunkaynak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ hamlesi ÇSGB Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından 6 Ocakta hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda 1.5 milyon insanın istihdamı hedeflenmektedir. İstihdamın artırılması ve güçlendirilmesi adına atılan bu adımlar ülkemizin 2016 yılında yaşadığı iç dış mihraklı saldırılara karşı zafer kazandığını ve yarınlara daha ümitle baktığımızı göstermektedir” dedi.

İŞKUR İl Müdür Vekili Ahmet Altunkaynak istihdamın günden güne arttığını ifade ederek, İŞKUR’un geçen yılın aynı dönemlerine denk gelen yılın ilk 45 gününü karşılaştırdığında İş başı eğitim programlarıyla istihdam edilen kişi sayısı 180 kişi iken 2017 yılının ilk 45 gününde 380 kişiye ulaştığını ifade etti. Altunkaynak, “Bu göstergeler bile ülkemizin savunmadan çıkıp taarruza geçtiğini göstermeye yeterlidir” diye konuştu.

Konuşmasına devam eden İŞKUR İl Müdür Vekili Ahmet Altunkaynak, Osmaniyeli İşverenlere seslendi. Altunkaynak şunları söyledi: “Bugünden itibaren artı istihdam yaptığınız her bir kişi için fon tarafından sizin hesabınıza ayda 773 TL aktaracaktır. Yani işçinin sigorta payları devlet tarafından karşılanacaktır. 09 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan teşvikle alakalı detaylar şöyledir: Teşvik uygulamasından özel sektör işverenleri yararlanacaklardır. İşverenler, 31/12/2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için bu teşvikten yararlanacaklardır. İşverenlerin 01/02/2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların;  İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir. Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2.177 TL’dir (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2.088,56 TL olmaktadır). Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece 1.404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır. Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır. Teşvik uygulaması 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır. Bizler İŞKUR olarak 15 Temmuz’da gövdesini tanklara siper eden bu aziz milletin evlatlarının her şeyin en güzeline layık olduklarını düşünüyoruz. Bu aziz insanlara, iş arayanlar ve işverenlere ulaşmak, onları bilgilendirmek için 8 hafta boyunca her gün ilimizin en işlek noktaları olan Belediye, Pazarlar, Cami önleri ve Park 328 AVM’de stantlar açacağız. İş ve Meslek danışmanlarımız her yerde sizlerle beraber olacaktır.”

MÜSLÜM ÇEVİK