ALTUNKAYNAK, “2019 YILINDA 7.325 İŞSİZİMİZİ İŞ İLE BULUŞTURDUK”

İŞKUR 2019 İstihdam Seferberliği verileri 05.09.2019Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Altunkaynak yaptığı açıklamada; “İstihdam Seferberliği” kapsamında 2019 yılında 7.325 işsizimizi iş ile buluşturduk, dedi.

İl Müdürü Altunkaynak, “Kurum olarak işsizleri iş ile buluşturmanın yanında İş ve Meslek Danışmanlığı, İş Kulübü hizmetleri, İşsizlik Sigortası Ödeneği, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Garanti Fonu Ödemeleri, Meslek Edindirme Kursları ve Çalışma İlişkileri Servisimiz ilevatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz.

Engelli istihdamının artırılmasına yönelik olarak, elli ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde,engelli işçi istihdamının sağlanması için belirlenen gün ve saatte İşveren ve İŞKUR birlikteliğinde mülakatlar yapılmaktadır. 2019 yılında toplam 148 engelli vatandaşımız istihdam edilmiştir.

İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında 1133 adet Kurs ve Programa; 4656erkek ve 4437 bayan olmak üzere toplamda 9093 kişi katılarak sertifika ve belgelerini almışlardır. Girişimcilik eğitimi kapsamında düzenlenen 26 programa 438 kursiyer katılarak Girişimcilik sertifikalarını almışlardır. Bunlardan bir kısmı aldıkları belgeler ile işyeri açarak hem iş sahibi oldular hem de istihdama katkı sağladılar.

Bu yıl ilk defa düzenlediğimiz Sosyal Çalışma Programları ile üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışmalarını, diğer yandan mesleki niteliklerini geliştirebilmelerini sağlayacak şekilde çeşitli Kamu kurumlarında kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi gibi çeşitli alanlarda olmak üzere başarılı, aktif öğrenci kaydı olan,toplamda 90yükseköğretim öğrencisinin yaz boyunca istihdamı sağlandı.

Çalışma İlişkileri Servisimiz ile İşçi ve İşveren arasındaki uyuşmazlık konularını incelemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. 2019yılında Alo 170 işçi şikayet ve istek hattı üzerinden gelen toplam 783 adet şikayet ve istekdilekçesi incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır.

İşsizlik sigortası ödeneği kapsamında başvuranların içinden 4.165 kişiye en az 6 ay süreyle çalışmadıkları süre için İşsizlik Ödeneği bağlanmıştır.

18 işverenimiz Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapmış ve çalıştırdıkları kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Çalışan işçiye hak kazanması halinde yapılan bir diğer ödenek olan Ücret Garanti Fonu kapsamında 803 kişiye ödeme yapılmıştır.

Doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş olan kişilerin çalışmadıkları süre için verilen Yarım Çalışma Ödeneğinden 40 kişi faydalanmıştır.

 

İşsizlerin iş kapısı olarak işgücü piyasasında aktif rol oynamaya devam edeceklerini belirten İl Müdürü Altunkaynak, çalışma arkadaşlarımızın özverili ve gayretli çalışmalarıyla, Kurumumuza yönelik beklentileri büyük ölçüde karşılayarak, temel hedefimiz olan istihdama önemli katkılar sağlamayı sürdüreceğiz” dedi. Dedi. Hasan KILIÇ