Alpay, sürücü kursları ve ehliyetler ile ilgili gelişmeleri anlattı

 

DSC_0014Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimlerinden Sorumlu Daire Başkanı Ercan Alpay, Osmaniye’de sürücü kursları ile toplantı yaptı.

Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıda sürücü kurslarına yeni düzenlemeler ile ilgili bilgilendirme yapan Alpay, sürücü kurslarının da sorunlarını dinledi. Alpay, “Osmaniye’de sürücü kurslarını denetlemek için bulunuyorum. Osmaniye’yi çok sevdim ve çok memnun kaldım. Sınavlardaki başarı oranlarına baktığımızda durum iyi. Ayrıca artık bazı değişiklikler yapıldı. Artık adaylar önce kursların yaptığı sınavlarda başarılı olacak, başarılı olursa Milli Eğitim’in yaptığı sınava giriyor ve başarılı olursa ehliyet almaya hak kazanıyor. Onun için aslında burada kurslara bir değer kattık. Onlara değer verdiğimizi, güvendiğimizi göstermek istedik. Böylece kurslar ön sınav yaparak, adayları bir ön denetimden geçiriyor. Ayrıca adayların haklarını da kurslar başlatmış oluyor. Böylece adaylar da kurslar da rahatlamış oldu” dedi.

Osmaniye’nin Türkiye sıralamasını da değerlendiren Ercan Alpay, “Osmaniye’nin uygulamaları ve sınav güzergahı çok uygun. Çoğu ilde böyle alan görmek çok zor. Belki de Osmaniye’nin coğrafi yapısı buna çok uygun. Ayrıca kursları da ziyaret ettim. Onların durumu da çok iyi. Sadece bir taban fiyatı problemi var. Bunun dışında memnunlar. Zaten bizim bu uygulamalarımız da kursları ziyadesi ile memnun etti. Sınavların zorlaşması, adayların kurslara gelmesini sağladı. Önceden adaylar kurslara gitmiyordu. Ancak şimdi uygulamalar zorlaşınca, sınavlar zorlaşınca, eğitim almak zorunda kalıyorlar ve kurslara gelerek eğitim alıyorlar. Bu onlar için de kolaylık sağlıyor. Çünkü iyi bir eğitim alan aday, trafikte daha rahat araç kullanıyor” diye konuştu.

Açıklamasında Stajyer Sürücü konusunu da değerlendiren Alpay, şöyle konuştu: “Avrupa ülkelerinde olan ve 2016 yılında artık ehliyetlerin yurtdışında da geçerli olmasıyla beraber, bizde de başlayan ve 2 yıl buyunca adayların yaptığı hatalarla (bunları emniyet müdürlüğü değerlendirecek), yani örneğin stajyer sürücü 3 kere kırmızı ışıkta geçerse ehliyeti iptal oluyor ve aday tekrar kursa gelip, yeniden eğitim alması gerekiyor. İki yıllık sürede ceza almazsa devam ediyor. Artık insanlar bunlara çok önem veriyorlar. Ehliyetlerin yurtdışında geçerli olması nedeniyle artık sınavlar ve ehliyet uygulamaları Avrupa Birliği uygulamaları ile aynı kriterlerde uygulanıyor.”

Eski ehliyet sahipleri için de bir takım çalışmalar yapıldığına değinen Alpay, “Şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Şoförler Odaları Federasyonu, Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu ile beraber bir proje yapıyoruz. Bu projenin amacı şu; Emniyet Genel Müdürlüğü son değişen trafik ile ilgili evrensel kurallar, yurtdışı uygulamaları, yeni teknoloji ile değişen kurallar ve bizim sürücü kurslarından şu anda 2016’dan itibaren başladığımız trafik adapte dersi var. Bu dersle beraber artık insanlar yazılı olan veya yazılı olmayan kurallar ile ilgili eğitimler verilerek ehliyet alması gereken bir çalışma yapıyoruz. Bundan eski ehliyeti olanlar da yararlanacak. Bunu kurslarımız bir sosyal sorumluluk projesi olarak yapacak. Örneğin öncelikle taksi sürücüleri, dolmuş sürücüleri gibi şehir içi trafikte yer alan sürçüler ile başlayacağız. Daha sonra şehirler arası sürücüler gibi kademeli olarak eğitimler vereceğiz. Böylece bilgilendirme ve bilinçlendirme yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Trafik eğitiminin okullarda da verilmesi için çalışma yaptıklarını da belirten Alpay, “Bununla ilgili de şu anda bir çalışmamız var. Şöyle ki; Karayolları Trafik Kanunu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği bir görev var. Orda okul içi ve okul dışı eğitim planı hazırlanacak diyor. O planı da şu anda hazırlıyoruz. Bugün Trafik ve Çevre Dersi var. Ancak biz o dersin yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Eğitimler elektronik ortamda görsel olarak da verilecek” dedi.

Ali Celal KAYMAK