Almanlar Toprakkale’de 45 Milyon Euro’luk yatırım yapacak

 

DSC_0006Alman Knauf A.Ş. şirketi yatırım için Toprakkale’ye geldi. İlçede kurmayı planladıkları üretim tesisi için Toprakkale Belediye Başkanı İbrahim Demirci ile görüşen yetkililer, bölgenin coğrafi konumu nedeniyle yatırım için Toprakkale’yi seçtiklerini belirttiler.

Şirket yetkilisinin verdiği bilgilere göre; 1997 yılından beri Türkiye pazarında olan Knauf A.Ş.’nin İzmit ve Ankara/Gölbaşı’ndaki üretim tesislerinin devamını Toprakkale’de kurmayı planladıklarını belirtti. Şirketin amacının sadece ürünlerini üretmek ve satışını yapmak olmadığını, bu ürünlerin inşaatlarda doğru kullanımı sağlanmasının önemli ilkeleri arasında olduğunu söyleyen yetkililer, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de eğitim birimlerinin olduğu ve amaçlarının önemli şirket ilkelerinden olan ürünlerinin doğru kullanımının öğretildiğini vurguladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Toprakkale Belediye Başkanı İbrahim Demirci ise bu yatırımın başta Toprakkale ilçemiz ve bölgemiz için çok büyük yatırım olduğunu, tüm yerli ve yabancı büyük yatırımcılara kapılarının açık olduğunu, ilçenin ve bölgenin coğrafi konumu nedeniyle çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirtti. Kurulacak olan üretim tesisinin ilçenin ve bölgenin istihdamına da büyük katkı yapacağını söyleyen Başkan Demirci, Teknik ve Meslek Liselerinin bu tür işletmelerin personel alımındaki önemini bir kez daha hatırlattı. Demirci, yakında yapımına başlanacak olan Toprakkale Çok Amaçlı Meslek Lisesi’nin de istihdama katkı sağlayacağını söyledi.

Ali Celal KAYMAK