ALMAN FİRMASI, BZO’NIN BİYODİNAMIK YERFISTIĞI ÜRETİMİ PROJESİNİ ONAYLADI

ALMANYA DAWERT FİRMASI BİYODİNAMİK YERFISTIĞI ÜRETİMİ İÇİN PROJEMİZİ ONAYLADIProjenin Osmaniye ili ve Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesini kapsadığını belirten Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma ŞAHİN, “Biyodinamik eğitimine katılarak yerfıstığı üretimi yapmak isteyen çiftçilerimizin 31 Ocak 2020 tarihine kadar odamıza müracaat etmesi gerekmektedir” dedi.

Bahçe Ziraat Odası Öncülüğünde; Demeter Biyodinamik Tarım Derneği Temsilcisi ve İstafil Çiftliğinin kurucusu Arzu DURAN, Almanya Midsona Deutschland Gmbh firması Aralık ayında İlçeye gelerek Biyodinamik tarımla ilgili 3 gün süren inceleme çalışmaları sonucunda; Alman Firması DAWERT BİYODİNAMİK TARIM PROJESİNİ onayladı..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma ŞAHİN, şunları söyledi:

“PROJE KAHRAMANMARAŞ TÜRKOĞLU İLÇESİ VE OSMANİYE İLİNİ KAPSAMAKTADIR.

1.Adım : 27-28-29 Mart tarihlerindeki biyodinamik tarım eğitimi İstanbul Çatalca’ da yapılacaktır.ilçemizden 10 çiftçinin eğitimini alman firması tarafından karşılanacaktır. 2.Adım: Biyodinamik yerfıstığı üretimi için organik tohumlar, Alman firmasınca verilecektir. 3.Adım: 2020 yılında 20 ton biyodinamik olarak üretilmiş yerfıstığı ilgili alman firmasınca alınacaktır.

Başkan Şahin, açıklamasını “Biyodinamik eğitimine katılarak yerfıstığı üretimi yapmak isteyen çiftçilerimizin 31 Ocak 2020 tarihine kadar odamıza müracaat etmesi gerekmektedir.Tüm çiftçilerimize saygı ile duyurulur” diyerek tamamladı.

Hasan KILIÇ