ALFA, ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİNİ AÇIKLADI

20171205_125731Osmaniye ALFA Özel Öğretim Kursu Müdürü Ergin YALÇINKAYA ,Üniversiteye girişte YGS ve LYS’nin yerine Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavının  (YKS) geldiğini belirterek üniversiteye girişte yeni sınav sistemi  konusunda açıklamada bulundu.

Yalçınkaya ,  TYT’de 150 ve üzeri puan aldığına ‘kanaat getiren’ adaylar, ikinci oturumdaki sınava girecek; 200 puan alanlar, bu puanı gelecek yıl kullanabilecekler” dedi.

İŞTE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ…

Osmaniye ALFA Özel Öğretim Kursu Müdürü Ergin YALÇINKAYA, sistemin değişmesinin öğrencileri etkilemeyeceğini, eksiği olan öğrenciler için avantaj sağladığını belirterek . sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerken, durumla ilgili problemlerde kurum olarak rehberlik hizmeti verilebileceğini açıkladı.

YENİ SINAV SİSTEMİNİN ESKİSİNDEN FARKI NE?

Halihazırda var olan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sistemleri arasında üç aylık bir süre farkı bulunuyor. Adaylar Mart ayında YGS’ ye girip ardından haziran ayında lisans tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarına giriyordu. Yeni sistemin en büyük farklılığı kendini burada gösteriyor.

Adaylar, 23 Haziran cumartesi günü saat 10.00 da ilk oturuma (TYT) girecek,24 Haziran Pazar günü saat 10.00 da ikinci oturuma (YKS) katılacak. Bir diğer önemli detay ise ilk oturumdan alınan puanın 2 yıllık geçerliliğinin olması. Yeni sınav bu seneden itibaren uygulamaya konuluyor.

SINAVDA KAÇ SORU OLACAK?

Üniversiteye hazırlanan adaylar ilk oturumda yani Temel Yeterlilik Testleri (TYT) Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 120 sorudan oluşan bir testten sorumludur. Türkçe :40, Temel Matematik :40 , Sosyal:20 ,Fen Bilimleri:20 olarak dağılımı yapılmış olup, sınav süresi 135 Dakika olarak tespit edilmiştir. LYS’nin yerine geçecek (YKS) Yüksek Öğretime Katılım Sınavı yani ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru bulunacak. Sınav süresi 180 Dakika olarak belirlenmiştir. Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek. Sınav süresi 90 Dakika olacaktır.

İLK OTURUM NASIL OLACAK?

150’den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

Yeni sınav sistemiyle üniversite hazırlık süreçlerine gelen en büyük değişikliklerden biri herhangi bir yılda aldığınız puanın bir sonraki sene de geçerli olması. Adaylar TYT den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler. Burada altı çizilmesi gereken nokta, bu uygulamanın bir zorunluluk değil, bir tercih olarak tasarlanmış olmasıdır.

2 YIL GEÇERLİLİK UYGULAMASI NASIL İŞLEYECEK?

Yeni sınav sistemiyle üniversite hazırlık süreçlerine gelen en büyük değişikliklerden biri herhangi bir yılda aldığınız puanın bir sonraki sene de geçerli olması. Adaylar TYT’ den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler. Burada altı çizilmesi gereken nokta, bu uygulamanın bir zorunluluk değil, bir tercih olarak tasarlanmış olmasıdır

Örneğin; 2018 yılındaki Birinci oturuma giren (TYT) bir aday ilk aşamada 200 puan alırsa, 2019’da ilk oturuma yeniden girmeden sadece 2. oturum sınavlarına katılabilecek. Aday sonraki yıl sınava girerse iki yılda istediği puanlardan birini kullanabilecek. Yani adayın 2018 yılındaki puanı, 2019 yılında aldığınız sonuçtan daha iyiyse tercih yaparken bir önceki yılın ilk oturum puanını kullanabilecek.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Yeni sistemle adayların yerleştirme puanları hesaplanırken ilk oturumun dolayısıyla Türkçe ve temel matematiğin önemi artıyor. Lisans yerleştirmelerinde kullanılacak bütün puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40 olacak. Diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişiklik gösterecek.

Sözel bölümler için puan hesaplaması TYT’nin yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60’ı;

Eşit Ağırlık bölümleri için TYT’nin yüzde 40’ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60’ı;

Sayısal bölümler için TYT’ nin yüzde 40’ı; Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60’ı;

Yabancı dil bölümleri için TYT’nin yüzde 40’ı; Yabancı dil sınavının ise yüzde 60’ı baz alınacak.

ADAYLAR NASIL TERCİH YAPABİLECEK?

YGS-LYS sistemiyle adaylara 18 farklı puan türü hesaplaması getirilmişti. YÖK bu sistemi ilk açıkladığında puan türlerinin farklılığını lisans bölümlerinin ihtiyaçlarına göre düzenlendiğini ifade ederek 18 farklı puan türünü savunmuştu. YKS sisteminde ise puan türleri 5’e düşürülüyor. Yani MF-1/2/3 gibi puanlamalar yerini MF (adı Sayısal puanı da olabilir) puanına bırakacak. Aynısı Sözel ve Eşit Ağırlık bölümleri için de geçerli.

LİSANS İÇİN 180 ŞARTI

Ön lisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı getiriliyor. 180’den fazla puan alan adaylar lisans programları için tercih yapabilecek.

Osmaniye ALFA Özel Öğretim Kursu Müdürü Ergin YALÇINKAYA, sistemin değişmesinin öğrencileri etkilemeyeceğini, eksiği olan öğrenciler için avantaj sağladığını belirterek . sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerken, durumla ilgili poroblemlerde kurum olarak rehberlik hizmeti verilebileceğini açıkladı. Hasan KILIÇ