Akıncı : “Fetih, dünya tarihi için  BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

 

 

WhatsApp Image 2017-05-26 at 09.50.09MHP Osmaniye Merkez İlçe Başkanı Ali Turgay AKINCI İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümünü kutlayarak “Birçok medeniyete asırlarca ev sahipliği ve başkentlik yapan İstanbul’un fethi ile yeni bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış, köklü medeniyetimiz insanlık tarihine damgasını vurmuştur” dedi.

AKINCI, tarih boyunca nice büyük zaferlere imza atan aziz milletimizin en önemli adımlarından birisi de İstanbul’un fethidir. Dünya Medeniyetinin eşsiz şehirlerinden biri olan İstanbul Fethin büyük komutanı ‘’Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni’’ diyen Fatih Sultan Mehmet tarafından 29 Mayıs 1453’te kazanılan büyük zaferle Türk Milletine emanet edilmiştir diye konuştu.

İstanbul’un fethinin yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay olmadığını belirten Turgay AKINCI, tarihin akışını değiştirmek ve yeni bir çağın kapılarını aralamakla kalmayıp, tüm dünyaya bir milletin hoşgörü ve adalet anlayışının da göstergesi olduğunu ifade etti.

Merkez İlçe Başkanı AKINCI, İstanbul, Türk-İslam medeniyetinin dünyaya açılan bir kapısı ve merkezidir. Türk’ün büyük medeniyet olarak dünyaya boy gösterdiği yerdir ve her zaman böyle kalacaktır. Bu sebepledir ki, Peygamber Efendimiz “O’nu fetheden ne büyük kumandan, O’nu fethedenler ne büyük asker” şeklinde İstanbul’un fethini önemsemiş, müjdelemiş ve övmüştür ifadelerini kullandı.

Fetih ile sadece şehrin değil, gönüllerin de fethedildiğini belirten Başkan Turgay AKINCI “Fetih, aynı zamanda farklı din, dil, ırktan insanların bir arada yaşamasına, huzur ve adaletin sağlanması ve uygulanmasına da örnek teşkil etmiş, hem milli tarihimiz, hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olmuştur” sözlerine yer verdi.

MHP Osmaniye Merkez İlçe Başkanı Ali Turgay AKINCI konuşmasını “Başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükranla anıyor, Peygamberimizin müjdesiyle taçlanmış o kutlu askerlere Cenab-ı Allah’tan rahmet” diliyorum diye tamamladı.

İbrahim SEYREK