Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu 28. Hıdırellez Şenlikleri yapıldı

 

balkan 3Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu’nun geleneksel olarak düzenlediği Hıdırellez Şöleni’nin 28.’si düzenlendi. Adana Balkan Türkleri Derneği’nin ev sahipliği yaptığı şenlikler, Adana Yörükler Ormanı’ndaki piknik alanında yapıldı.

Osmaniye Balkan Türkleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Vekili Ahmet Kara, “Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonumuza bağlı; Adana Balkan Türkleri Derneğimizin düzenlemiş olduğu, 28. Hıdırellez Şölenimizi gerçekleştirdik. Yüzlerce vatandaşın katılımıyla düzenlenen şölene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katıldı. Şölende konuşan Başkan Sözlü, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu’ya armağan eden Balkan Türkleri ile bir arada olmaktan bahtiyar olduğunu ifade etti. Emeği geçen başta Aziz Başkan olmak üzere tüm Balkan Türklerine ve tüm Balkan Türkü dostlarına çok çok teşekkür ederiz” dedi.

“CUMHURİYETİ KURANLAR TÜRK ORDUSU’DUR”

Ahmet Kara, Hüseyin Sözlü’nün konuşması ile ilgili şunları söyledi: “15 Temmuz kalkışmasına dikkat çeken Başkan Sözlü, Türk Ordusu içindeki FETÖ’cülerin ordunun tamamının ancak yüzde 1’ine tekabül ettiğini belirtirken, Türk Ordusu’nun içerisine sızan bir kısım işbirlikçi ve gafil dolayısıyla tamamının FETÖ’cü ilan edilemeyeceğini vurguladı. Cumhuriyet’i kuranların Türk Ordusu olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, Balkan Türklerinin büyük acılar çektiğini, yaşadıkları sıkıntılara tarihin şahit olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasında Anadolu’nun Türk yurdu olması için bedel ödeyen Balkan Türklüğü’nün Avrupa Türklüğü olduğunu aktaran Başkan Sözlü, Bugün Cumhuriyetin geldiği aydınlık yüz varsa bu, Balkan Türklüğü sayesindedir dedi. Konuşmalarının sonunda, Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, Başkan Sözlü’ye bir teşekkür plaketi verirken, Sarıçam Şubesi Başkanı da bir tablo hediye etti.”

Osmaniye Balkan Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Kara, 28. Hıdırellez Şöleni’ne derneğinin yanı sıra Kahramanmaraş, Ceyhan, Mersin, Kozan, Sarıçam ve Adana Boşnak Balkan Türkleri derneklerinin katıldığını söyledi.

Kara, “Şenliğe Bulgaristan Rusçuk’tan katılan sanatçı Mesut Tunalı kahramanlık türküleri ile renk katarken, Adana Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konseri ve TRT Sanatçısı Rüstem Avcı da Türk Halk Müziği konseri verdi. Şenlik, davetlilerin halaylar çekmesi ve oyunlar oynaması ile devam etti” şeklinde konuştu.

Şenliğe Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ da katıldı.

Ali Celal KAYMAK