AK Parti’nin Siyaset Akademisi’ne başvuruda son gün

AK Parti’nin Siyaset Akademisi’ne başvuruda son günAK Parti tarafından içinde Osmaniye’nin de yer aldığı ve 38 ilde düzenlenecek olan Siyaset Akademisi’ne başvuruların bugün sona erdiği bildirildi.

AK Parti Osmaniye İl Başkanı Av.Hamza Tor yaptığı açıklamada “AR-GE Başkanlığı temel olarak; toplumsal sorunları tanımlamak, halkın beklenti ve ihtiyaçlarına göre çözümler ve stratejiler belirlemek ve eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. AK Parti, kurulduğu yıldan itibaren bir okul misyonu yürütmüştür. Yetiştirdiği siyasetçiler, siyasete yaklaşımı ve siyaset yaparken bilimselliğe verdiği önemle Türk siyasetine bir soluk getirmiştir. Bir eğitim kurumu gibi çalışan AK Parti’nin bu alandaki en büyük faaliyetlerinden biri ise Siyaset Akademisi’dir. Bu doğrultuda 2008 ve 2018 tarihleri arasında farklı fikir ve siyasal eğilimlerde olan 73.000’i aşkın katılımcı Siyaset Akademisi’nde eğitim görme imkânı bulmuş ve bu katılımcılardan 40.000’i eğitim sürecini başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmıştır. Ülkemizde bir siyasi parti tarafından 18 dönemdir kesintisiz olarak uygulanan tek eğitim faaliyeti olan ve kurumsal bir niteliğe bürünen Siyaset Akademisi, katılımcıları ve verilen eğitimin niteliği bakımından oldukça değerlidir. Ocak 2020’de 19. Dönemi başlayacak olan Siyaset Akademimizin teması ‘Siyaset Akademide Başlar’ olarak belirlenmiştir” dedi.

Katılımcı Olabilmek İçin Şartlar

Katılımcı olabilme şartlarını da açıklayan Tor, “1.18 Yaşını doldurmuş olmak. 2.Türk vatandaşı olmak. 3.Demokratik katılıma, siyasete ve ekonomiye ilgi duyan, sosyal ilişkilerini daha da geliştirmeyi hedefleyen, kişisel birikim ve donanımını artırmak isteyen herkes bu programa katılabilecektir. Daha önce AK Parti Siyaset Akademisi eğitim programına katılmış, tamamlamış, yarım kalmış, belge alamayan veya belge alan herkes bu Eğitim Programı’na katılabilecektir. Kayıtlar iki şekilde yapılabilir; 1.siyasetakademisi.akparti.org.tr adresi üzerinden online başvuru. 2. İl başkanlıklarına bireysel başvuru (Bireysel başvuruda bulunacak kişiler İl Başkanlıklarına kimlik belgeleriyle gitmeleri yeterli olacaktır)” şeklinde konuştu.

EĞİTİM PROGRAM BİLGİLERİ

13-31 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıt için başvuru yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Tor “Siyaset Akademisi Eğitim Programı haftada 2 saat olmak üzere 8 Hafta devam edecek olup, 4 saatlik online eğitim dersleri ile beraber toplam 20 saatlik bir eğitim programı olacaktır. Katılımcılar katıldıkları derslerden program sonunda sınava tabii tutulacak ve sınav sonuç sıralamasına göre derecelendirilecektir. Programın yapılacağı günler ve salon bilgileriniz ilgili il başkanlığı tarafından katılımcılar ile paylaşılacaktır” dedi.

Ali Celal KAYMAK