Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün AEP programları sürüyor

 

IMG-20170404-WA0006Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Evlilik Öncesi ile Bağımlılık ve Çeşitleri” konulu eğitim verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Eğitim Birimi personelleri tarafından Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında, Yeşilyurt mahalle muhtarlığında “Evlilik Öncesi ile Bağımlılık ve Çeşitleri” konulu eğitim programı düzenlendi.

Eğitim Birimi personellerinden Sosyolog Kübra Selli, Evlilik Öncesi Eğitim hakkında, “Evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amaçlanmaktadır. Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri amacıyla etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini öğrendikleri bir program olup, çiftlere evliliğe ‘iyi bir başlangıç yapabilme’ fırsatı vermektedir” dedi.

Sosyolog Sultan Canöz ise Bağımlılık ve Çeşitleri hakkında eğitim vererek, “Zararlı sonuçlarını gözetmeksizin, kontrolsüz bir şekilde ısrarla yapılan işlere bağımlılık diyebiliriz. Bağımlı olan kişiler bağımlı oldukları maddenin zararlı sonuçlarını görmezden gelerek ‘istesem bırakırım’ gibi cümlelerin arkasına sığınırlar. Kişi bağımlı olduğu maddeye karşı kendini engelleyemez. Kendisine zarar verdiğini kabul etmez. Çünkü keyif almaktadır. İşte en çıkılmaz durum burada başlar” şeklinde konuştu.

Eğitim programı karşılıklı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Ali Celal KAYMAK