AİGEAİ ANTİK KENTİNDEKİ KAZI ÇALIŞMALARINI OKÜ’DE İZLEDİ

1511442647Aigeai Antik Kenti’nde kazılar, OKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faris Demir’in bilimsel danışmanlığını yürütülüyor. Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bulunan Aigeai kenti kazı çalışmaları ile Ayas Kalesi ve Marko Polo İskelesi hakkında bilgilendirmeyi ise OKÜ  Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir yaptı.Demir: ‘Asklepieion adı verilen Helenistik döneme ait hastane-tapınak kalıntılarıyla da ünlü olan kenti, Marko Polo, doğuya yaptığı geziler sırasında iki kez ziyaret etmiştir. Kentin hemen yanındaki adada da sur kalıntıları bulunmaktadır’ dedi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Üniversite Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir’in bilimsel danışmanlığında yürütülen kazı çalışmalarını yerinde görmek üzere Adana’nın Yumurtalık İlçesi’ne gitti.

Rektör  Prof. Dr. Murat Türk, Yumurtalık İlçesi’nde öncelikle Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette OKÜ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali İhsan Öztürk ve Üniversite Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir hazır bulundu.

REKTÖR PROF. DR. MURAT TÜRK, AİGEAİ ANTİK KENTİ’NDE KAZI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Ziyaret sonrasında OKÜ Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali İhsan Öztürk ve Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut M.Ö. 1.yy.‘da en parlak dönemini yaşayan ve Antik Kilikya’nın önemli liman kenti olan Aigeae Kentinin ayakta kalan eserleri, Ayas Kalesi ve Marko Polo İskelesi’ni birlikte gezdi.

Daha sonra Aigeai kenti Roma Villalarında devam eden kazı çalışmalarını da gezen Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’e Arkeoloji öğrencileri tarafından çiçek takdim edildi.

Aigeai kenti kazı çalışmaları ile Ayas Kalesi ve Marko Polo İskelesi hakkında bilgilendirmeyi ise OKÜ  Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir yaptı.

Gezide ‘Asklepieion adı verilen Helenistik döneme ait hastane-tapınak kalıntılarıyla da ünlü olan kenti, Marko Polo, doğuya yaptığı geziler sırasında iki kez ziyaret etmiştir. Kentin hemen yanındaki adada da sur kalıntıları bulunmaktadır.’ denildi.

KERİM TÜLÜCE; AİGEAİ KENTİNİ YERİNDE GÖRÜNCE UFKUMUZ DAHA DA AÇILDI

Kazı çalışmalarına arkadaşları ile katılan “OKÜ  Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji  Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Kerim TÜLÜCE,  Aigeai kenti Roma Villalarında devam eden kazı çalışmalarını büyük bir merak, heyecan ve hayranlıkla izlediklerini belirterek, duygularını : “Bu vesile ile bizi teorik bilgilerden yerinde incelemeye pratik bilgilere ulaşmamıza sağlayan OKÜ  Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faris Demir Hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Aigeai kenti kalıntılarını yerinde görünce bilgilerimiz pekişti ve adeta ufkumuz açıldı” şeklinde dile getirdi.

ÜSTÜNDE “BÜTÜN YIKANANLAR, SİZE SELAM OLSUN”

YAZAN BİN 700 YILLIK MOZAİK BULUNDU.

Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Arkeoloji Bölümü öğrencileri tarafından Aigeai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda Yunan deniz tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği mozaik bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in dikkatiyle ortaya çıkartılan Aigeai Antik Kent kazısında bulunan Poseidon mozaiğin alt kısmında Grekçe, ‘Bütün yıkananlar size selam olsun’ anlamı taşıyan yarım bir metin olduğunu söyledi.

Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki Aigeai Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda deniz tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği üstünde “Bütün yıkananlar, size selam olsun” yazan bin 700 yıllık mozaik bulundu.

Adana Müze Müdürlüğü’nce Aigeai Antik Kenti’nde sürdürülen çalışmalarda, Roma dönemine ait hamamın soğukluk bölümünde, Yunan mitolojisinde Deniz tanrısı ve baş tanrı Zeus’un kardeşi olan Poseidon’un tasvir edildiği mozaik bulundu. M.S. 3 ya da 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve kısmen tahrip olan mozaiğin alt kısmında Grekçe  ‘Bütün yıkananlar, size selam olsun’ yazıyor.

Antik dönemde ‘Kilikya Pedias’ ya da ‘Ovalık Kilikya’ adıyla bilinen ve önemli bir liman kenti olan Yumurtalık İlçesi’ndeki Aigeai Antik Kenti’nde kazılar, OKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faris Demir’in bilimsel danışmanlığını yürütülüyor.

Yrd.Doç.Dr. Faris Demir, Roma Dönemi’ne ait 4 mozaikli alanın kazısının yapıldığını, kurtarma kazılarında yine aynı döneme ait hamamın ‘Frigidarium’ (Soğukluk) bölümünün zemininde Yunan deniz tanrısı Poseidon tasvirli mozaik bulunduğunu açıkladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Yumurtalık ilçesinin antik dönemde “Aigeai” olarak adlandırıldığını, önemli bir liman kenti olan bu şehrin tarihinin M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzandığını söyledi. Kentin, Roma İmparatorluk döneminde stratejik öneme sahip donanma üssü olarak kullanıldığını, ayrıca bir sağlık merkezi ve antik dönemin hastaneleri olan Asklepion ile de ünlü olduğunu anlatan Tari, antik dünyanın 3 büyük Asklepios Tapınağı’ndan birinin bu kentte olduğunu dile getirdi.Tari, zengin tarihsel kalıntıya sahip bölgede, daha önce de arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürünün tasvir edildiği mozaik bulduklarını hatırlatarak, “Yapılan kurtarma kazısında yeni bir mozaiğe daha rastladık. Roma Dönemi’ne ait hamam yapısının frigidarium (soğukluk) bölümünün zemininde dairesel çerçeve içerisinde nadir rastlanan güzellikte Poseidon tasvirli mozaik bulunmuştur.” dedi.

HASAN KILIÇ