Afete Hazır Osmaniye projesinde, 35 Ortaokul ziyaret edildi

6Afete Hazır Türkiye projesinin bir kolu olan Afete Hazır Okul projesi  kapsamında Osmaniye İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünce 13.11.2017- 14.12.2017 tarihleri arasında, bir program dahilinde ilimiz merkeze bağlı Ortaokullarda düzenlenen Afet Bilinci konulu eğitimler tamamlandı.

Yoğun bir tempoda gerçekleştirilen eğitimler ile ilimiz merkeze bağlı 35 Ortaokul ziyaret edilip, Uzman Eğitmenler tarafından 3905 öğrenciye afetler ve deprem hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapıldı.3 Uzman Eğitmen, Yardımcı Memurlar ve Arama Kurtarma Teknisyenleri tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde öğrencilere; afet türleri, depremin tanımı ve oluşumu, deprem riski açısından ülkemiz ve ilimiz, deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem sırasında doğru davranış şekilleri ve deprem sonrası yapılması gerekenler anlatıldı. Gerçekleştirilen tatbikatlar ile ÇÖK-KAPAN-TUTUN’un öğrencilerin zihninde yer edinmesi sağlandı.

Osmaniye AFAD İl Müdürü Serhat Bulut, “Afete Hazır Türkiye projesinin yerel düzeyde yürütülmekte olan Afete Hazır Osmaniye projesi ile şu ana kadar ilimiz genelinde 17.989 kişiye ulaştık. Osmaniye’deki tüm vatandaşlarımıza ulaşmak, öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Öncelikle uzman eğitmen sayımızı artırarak, hedeflerimiz doğrultusunda ilk adımı attık. Daha sonra ilimiz merkeze bağlı Ortaokullara yönelik bir program düzenleyerek, öğrenci ve öğretmenlerimizde afet bilinci oluşturmayı hedefledik. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; şu anda eğitim verdiğimiz evlatlarımız, ileride  çok çeşitli mesleklere sahip olacakları gibi evlatlarımız arasından mimar ve inşaat mühendisleri de çıkacaktır. Aldıkları eğitimlerin bilinciyle depreme dayanıklı yapılar yapacaklarına da inanıyoruz. Yani başka deyişle; okullarda gerçekleştirilen eğitimlerle afete hazır bir toplum oluşturmanın temellerini atıyoruz. Tabi ki burada öğrencilerin ilgi ve istekleri de hiç şüphesiz bizim çalışma isteğimizi arttıran etkenlerden biri olarak yerini almaktadır” dedi.

“İşyerlerinde de Sivil Savunma Planı kapsamında denetimlerimiz  devam ediyor”

Eğitim çalışmalarının okulların dışında da devam ettiğini ifade eden Bulut “Çalışmalarımızı okullarla sınırlı tutmuyoruz. Okullardaki eğitimlerin yanında; Afete Hazır İşyeri Projesi kapsamında ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör çalışanlarına da eğitimler veriyoruz. Bunun yanında kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre ait olan işyerlerinde de Sivil Savunma Planı kapsamında denetimlerimiz devam ediyor. İyileştirme Şube Müdürlüğümüz tarafından işyerlerinin yangın merdiveni, acil toplanma alanı, sığınak gibi afet ve acil durumlarda kullanılacak kısımlarının denetimi de yapılmaktadır” diye konuştu.

Eğitim ve denetimlerin tüm hızıyla devam edeceğini belirten Bulut, Osmaniye’yi olası bir afet ve acil duruma hazır hale getirmek için yeni projeler üzerine çalışmaların yapıldığından da bahsetti.

Ali Celal KAYMAK