ABD’NİN KUDÜS’Ü “İSRAİL’İN BAŞKENTİ” OLARAK TANIMASINA TEPKİLER

zs (15)Kadirli’de, öğlen namazı sonrası biraraya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararını protesto etti.

Hamidiye Cami önünde “Kudüs İslamındır” pankartı açarak ellerinde Türk ve Türkmenistan bayraklarıyla toplanan kalabalık, ABD’nin aldığı kararı protesto etmek amacıyla basın açıklamasında bulundu. “Kudüs’e ses ver”, “Umudun başkenti Kudüs”, “Namazda ilk kıblemiz” ve “Müslüman ayağa kalk” dövizleri ile sloganlar atılan açıklamaya, engelliler, yaşlılar, gençler ve kadınlar da destek verdi.

Memur Sen Kadirli Şube Başkanı Mustafa Demirci, basın açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamasının ardından, alınan kararı protesto etmek için toplandıklarını ifade ederek, Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olduğunu söyledi.

ABD’nin bu hamlesinin, insanlık için dünyanın barış adası olduğunu belirttiği Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşıdığını öne süren Demirci, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz.  Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık.

Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz.

ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır.

Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı ilahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs, insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir.

Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir.

Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır.

Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız.

Bu inanç ve kararlılıkla Mescid-i Aksa’nın selamını alıyor, Kudüs ve Aksa’nın İslamla kucaklaşması için haykırıyoruz. Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti. Yaşasın işgalden kurtulmuş Kudüs şehri.”

Kadirli-Andırın Gelişim Platformu Başkanı Kadir İslamoğlu’nun okuduğu Kudüs isimli şiir okumasının ardından, basın açıklaması sona erdi.     MENDERES ÖZAT