5 BİN KİŞİNİN EKMEK KAPISI TURPUN HASADINA BAŞLANDI

TURP HASADINA BAŞLANDIKadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, Kadirli’nin Türkiye’nin turp üretiminin yüzde 70’ini karşıladığını söyledi. Tarımda iş istihdamı olmazsa işsizlik artar. İnşallah

Turp üreticisi Soner Topalhan da turp diyarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle buruk başladıklarını söyledi.

Türkiye’nin turp üretiminin büyük bölümünü karşılayan Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hasat başladı.

Tarlada işçiler tarafından tek tek elle toplanan turplar, sap kısmından ayrılarak römorklara yükleniyor. Daha sonra Savrun Çayı üzerinde kurulan havuzlara dökülen turplar, burada yıkanıp temizlendikten sonra poşetlere konularak hale götürülüyor.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, yaptığı açıklamada, Kadirli’nin Türkiye’nin turp üretiminin yüzde 70’ini karşıladığını söyledi.

Geçen sene hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi nedeniyle turp üreticisinin yüzünün güldüğünü hatırlatan İspir, “Her yıl 30 bin dekara ekimi yapılan ve ortalama 5 bin kişiye ekmek kapısı olan turpta hasadımıza başladık. Bu da çok önemli. Turp denince akla Kadirli gelir. Hava şartları nedeniyle buruk geçiyor. Zarar da etsek Türkiye’nin her yerine turp göndereceğiz.  İnşallah havalar mevsim normallerinde seyreder, turp üreticisinin yüzü güler ve turp ekimi yine eskisi gibi canlanır. Tarımda iş istihdamı olmazsa işsizlik artar. İnşallah

Turp üreticisi Soner Topalhan da turp diyarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle buruk başladıklarını söyledi.

Havaların soğuması ve talebin artmasının yanı sıra rekolteden umutlu olduklarını anlatan Topalhan, “Turp diyarında hasat başladı. İlçe ekonomisine büyük katkısı olan turpumuz para eder. Burada 5 binin üzerine insan çalışıyor. Bunların ekmek teknesi. İnşallah iyi bir sezon geçiririz.” şeklinde konuştu.

TURP NASIL TÜKETİLMELİ,

TURP NELERE İYİ GELİR?

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, turp sebzenin faydalarını, zararlarını ve ne kadar yenilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

  • Bol vitamin deposu turp’un sağlık açısından birçok faydası bulunduğunu belirten Tutar, şu bilgileri verdi:TURP VE SAĞLIKTURPUN ZENGİN İÇERİĞİYAPRAĞI DA KENDİ KADAR FAYDALITURP YAPRAKLARINI NASIL TÜKETEBİLİRSİNİZ?AŞIRI YEMENİN ZARARLARIKİMLER AZ YEMELİ?SAĞLIKLI KİŞİ İÇİN İDEAL PORSİYON: Günde 1 kâse turp salatası olarak tüketmek yeterlidir. Turp, bürüksel lahanası, karnabahar, brokoli gibi sebzeler ile aynı soydan geldiği için bu sebzeleri tüketen kişinin aynı gün turp tüketmesine gerek yoktur. (Kaynak: www.milliyet.com)
  • * Böbreklerinden kalsiyum-oksalat kumu dökenler * İshal geçirmekte olan kişiler ve gaz sancısı çeken kişiler * Mutsuz barsak sendromu olan kişiler * Gastriti olanlar pişmiş olarak tüketmelidir. * Açık ülser yarası olan kişiler tüketmemelidir.
  • * İçerdiği kükürtlü birleşikler nedeniyle gaz yapıcı özelliği vardır. * Aşırı tüketilmesi sonucunda barsakları hızlandırıcı etki yaparak ishale sebep olabilir. * Turp yüksek oranda oksalat içerir. Oksalatlar, vücuttan demir ve kalsiyum gibi değerli minerallerin atılmasına yol açar. Yüksek oranda turp tüketimi, mineral kaybına neden olarak yarar yerine zarar getirir.
  • *Çorbalara ilave ederek *Ispanak yemeği gibi pişirerek *Salatalara ilave ederek
  • Turp yaprağı; beta-karoten, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini (folat) ile kalsiyum minerali açısından iyi bir kaynaktır. İçeriğindeki beta-karoten sayesinde göz ve akciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. C vitamininden zengin bir kaynak olması nedeniyle, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır. E vitamini içeriği ile yaşa bağlı oluşan metal performans (hafıza) düşme hızını yavaşlatmaya yardımcı olur.
  • 10 küçük boy kırmızı turp rendesi (1 kâse) tükettiğinizde sadece 12 kalori alır, günlük posa ihtiyacınızın \%25’ini karşılamış olursunuz. Turp, yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum, kalp kası dâhil kasların düzgün çalışması için gerekli bir mineraldir. Vücuda yeteri miktarda potasyum alımı, yüksek tansiyona karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Turpun içerisinde yüksek düzeyde folat bulunması, turpu diğer sebzelerden ayrıcalıklı kılmaktadır. Folat vücudumuzdaki genetik kodlanmaların (DNA’nın) onarımında kullanılmaktadır. 1 kâse turp salatası tükettiğinizde günlük folat ihtiyacınızın \% 7’sini karşılarsınız. Kalsiyum mineralinin en iyi bitkisel kaynaklarından olan turp, özellikle menopoz dönemindeki kadınlara önerilmektedir. Ayrıca kemik erimesine karşı olumlu etkileri bilimsel çalışmalar ile desteklenmiştir. Turp yaprakları da turp kadar iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında görevli olan C vitamini, turpta yüksek oranda bulunmaktadır. Gün içerisinde 1 kâse turp salatası tüketilmesi günlük C vitamini ihtiyacımızın \%40’ını karşılamaktadır. Kan kolesterolünün düşürülmesinde etkin madde olan fitosterol, 100 gram turpta 9 mg bulunmaktadır.
  • * İçerdiği antioksidan bileşikler ile kansere karşı koruma sağlamaya yardımcı olur. * İçerdiği kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırır. Kükürtlü birleşiklerin, karaciğer sağlığını koruduğu bilinmektedir. * Safra salgısı üzerindeki olumlu etkisi ile sindirimi kolaylaştırır. * İdrara çıkışı hafif dereceli hızlandırır, ödem çözücü etki gösterir. * Düşük glisemik indeksli (kan şekerini yavaş yükselten) ve yüksek posalı olduğu için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. * Lif içeriği yüksek olduğu ve fitosterol içerdiği için kan kolesterolünü azaltıcı etki gösterir. * Lif içeriği ve içerdiği glukosinolat birleşikleri ile kalın barsak kanseri başta olmak üzere, kansere karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. * Düşük kalorili olduğu için diyet yapanlar için uygundur.
  • Her mevsim sofranızda yer alabilecek olan turp, yaz, kış ve sonbahar turpu olarak üç çeşittir. Ülkemizde genelde renklere göre çeşitlendirilmekte olup, en bilinenleri kırmızı ve siyah turptur. İçerdiği organik asitler nedeniyle keskin bir tada sahiptir. Bütün turp çeşitleri, antioksidan olarak bilinen flavonoidlerden zengindir. Karaciğer ve safra sağlığı açısından siyah turpu, antioksidan içeriği açısından kırmızı turpu tercih etmelisiniz.

Menderes ÖZAT