4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği Başladı

bilim şenlikOsmaniye İbni-Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet TAMER; “Antik Çağdan Günümüze Tarih ve Kültürün Ortasında Bir Şehir Osmaniye” başlıklı projenin TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde kabul edilen 50 projeden birisi olduğunu belirtirken, projenin sosyal ve beşeri bilimler alanında hazırlandığını belirtti. Tamer, yerel tarih ve kültürel değerlerimiz hakkında farkındalık oluşturacağı, tarih bilincini geliştirmek, her eğitim kademesinden öğrencilerimizle ve Osmaniye halkıyla bilim insanlarını bir araya getirerek şehrimizdeki bilim kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını belirtirken Osmaniye Bilim Şenliğinin 10 boyunca devam edeceğini söyledi.

Osmaniye İbni-Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinesinde yürütülen “Antik Çağdan Günümüze Tarih ve Kültürün Ortasında Bir Şehir Osmaniye” başlıklı 4007 TÜBİTAK Bilim Şenliği Cebelibereket Kültür Merkezinde “Osmaniye’de Tarihe İz Bırakanlar”  başlıklı atölye çalışması ile başladı.

Açılışa Vali Yardımcısı Adem YILMAZ, Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat TÜRK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Aydın ALBAK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan TORUN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılış öncesi “Osmaniye Kalelerimiz” adlı resim sergisi gezildikten sonra, Cebelibereket Kültür Merkezi salonunda saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Osmaniye İbni-Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet TAMER; “Antik Çağdan Günümüze Tarih ve Kültürün Ortasında Bir Şehir Osmaniye” başlıklı projenin TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde kabul edilen 50 projeden birisi olduğunu belirtirken, projenin sosyal ve beşeri bilimler alanında hazırlandığını belirtti.

Düzenlenecek olan bilim şenliğinde, bilim söyleşileri, tiyatro oyunu, koro çalışması ve dinletisi, tematik çalışmalar, yöresel tarih ve kültürümüzü yansıtan çeşitli etkinliklerin yer alacağını belirten okul müdürü Mehmet TAMER, yerel tarih ve kültürel değerlerimiz hakkında farkındalık oluşturacağı, tarih bilincini geliştirmek, her eğitim kademesinden öğrencilerimizle ve Osmaniye halkıyla bilim insanlarını bir araya getirerek şehrimizdeki bilim kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını belirtirken Osmaniye Bilim Şenliğinin 10 boyunca devam edeceğini belirtti.

Yapılan konuşmanın ardından, Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile okuldan mezun olan öğrenciler tarafından Karacaoğlan ve Dadaloğlu Türküleri Müzik dinletisi sundular. Atölye çalışması Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Prof. Dr. Cengiz GÖKŞEN ve Dr. Öğr. Üyesi Ali DOĞANER’in Osmaniyeli/Osmaniye’de Şairler konulu söyleşisi ile devam etti.

Konuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre, 2-9 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak etkinlik programı ÖZETLE şöyle:

04.09.2019 ÇARŞAMBA

(Saat 09.00-10.00 arası)

YER: Cebeli Bereket Kültür Merkezi

KONU: OSMANİYE’DE MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANLARI

(KAYMAKAM SAİM BEY, RAHİME HATUN)

KONUŞMACI: Dr. Öğr. Üyesi EBRU GÜHER, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Tarih Bölümü

(Saat 10.00-11.00 arası)

YER: Cebeli Bereket Kültür Merkezi

KONU: HALET ÇAMBEL

KONUŞMACI: Dr. Öğr. Üyesi FATİH ERHAN, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü

(Saat 11.00-12.00 arası)

YER: Cebeli Bereket Kültür Merkezi

KONU: OSMANİYELİ/OSMANİYE’DE YAZARLAR

KONUŞMACI: Dr. Öğr. Üyesi ALİ DOĞANER, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

  1. ATÖLYE: FİL HAFIZASI (5-7 EYLÜL)

ATÖLYE SORUMLUSU: Araştırmacı Tarihçi Yazar Öğretmen CEZMİ YURTSEVER

 

05.09.2019 PERŞEMBE

(Saat 10.00-12.00 arası)

YER: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Amfisi

KONU: OSMANİYE’DE KUVAY-I MİLLİYE TEŞKİLATLANMASI, KAÇ KAÇ OLAYI

KONUŞMACI: Öğr. Gör. NECDET ARI, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu

05.09.2019 Perşembe

(Saat 09.00-16.00 arası)

YER: Cebeli Bereket Kültür Merkezi

KONU: “KALELERİMİZ” FOTOĞRAF SERGİSİ SUNUMU, KALELERİN KONUMU VE TARİHÇESİ

SORUMLU: Öğretmen HAYRETTİN ASLAN, MEB Emekli Tarih Öğretmeni

KONUŞMACI: Araştırmacı Tarihçi Yazar CEZMİ YURTSEVER

Hasan KILIÇ