32 ülkeden 60 yabancı basın mensubu, Osmaniye Konaklama Tesisi’ni ziyaret etti

 

thumbnail_5Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile AFAD arasında imzalanan, AFAD faaliyetlerinin uluslararası kamuoyuna daha iyi duyurulmasını amaçlayan protokol çerçevesinde 32 ülkeden 60 yabancı basın mensubu, AFAD Başkanı Sn.Mehmet Halis BİLDEN’le birlikte Osmaniye Konaklama Tesisi’ni  ziyaret ettiler. Kolombiya, Güney Kore, ABD, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, İngiltere, Arjantin ve daha birçok ülkenin basın-yayın kurumlarında görev yapan gazetecilerle birlikte ülkemizin ulusal ve yerel basın yayın kurumlarında görev yapan gazeteciler, Osmaniye İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat BULUT’un yaptığı sunumu dinlediler. Sunum ardından AFAD Başkanı Mehmet Halis BİLDEN, Vali Yardımcı Alp Eren YILMAZ ve  Afet ve Acil Durum İl  Müdürü  . Serhat BULUT gazetecilerin  sorularını yanıtladılar.

Genel itibariyle Türkiye’nin bütün dünya ülkeleri arasında  Suriyeli sığınmacılara yardım konusunda  başı çekmesinin nedeni, kampın içerisindeki yaşam koşulları gibi konularda sorular yönelten gazetecilere detaylı şekilde yanıt verildi. Daha sonra gazetecilere birlikte konteyner kentteki okul, sağlık ocağı, market gibi hizmet veren birimleri ziyaret edilip, bu birimlerde çalışan personellerden iş ve işleyiş hakkında bilgi alındı. Ayrıca konteyner kentte yaşayan Suriyeli misafirlerin de kapıları çalınarak bir isteklerinin veya sıkıntılarının olup olmadıkları soruldu.

Ziyaretle ilgili  Serhat BULUT; “Öncelikle Sayın AFAD Başkanımız Mehmet Halis BİLDEN ve beraberindeki yabancı gazetecilerin ziyaretleri bizleri memnun etmiştir, bundan dolayı Başkanımıza ve gazetecilere teşekkür ederiz. Dünya kamuoyunda  ülkemizdeki kamplarla ilgili  çıkan birçok haber yayınlanmaktadır. Bundan dolayı gazetecilerin yapmakta olduğumuz çalışmaları yerinde  görmesi hem bizim açımızdan hem de dünya kamuoyu açısından çok isabetli olmuştur. Diğer ülkelerden ziyade Türkiye’nin yardım konusunda neden başı çektiği  sorusu, cevabı en fazla merak edilen soruların  başında geldiği dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.Tabii ki  bunu anlamak için dinimizin  gerektirdiği yaklaşımları ve yüzyıllardır milletimizin  geleneğinden gelen misafirperverliği iyi okumak gereklidir. Ayrıca Peygamber Efendimiz zamanında ensar ve muhacir kardeşliğinin payı da yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenlerin hepsini bir bütün olarak düşünürsek; yanı başımızda meydana gelen savaşta mağdur olan kardeşlerimizi görmezden gelmenin mümkün olmadığı bir zaman dilimininde yaşadığımızın bilincine varabiliriz. Biz elimizdeki imkanlarla Suriyeli kardeşlerimize en iyi şartlarda barınma hizmeti vermeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu. Yunus AKDAĞ