17 yıldır tek öğretmen olarak görev yapıyor

 

2Toros dağlarının eteklerinde bulunan ve Yayla köyü olarak bilinen Pürçek Mahallesindeki ilköğretim okulunda 17 yıldır tek öğretmen olarak görev yapan Ali Gürlek, öğretmenliğin yanı sıra okulun idari işleri ve temizlik işlerini de kendi yapıyor.
22 yıl önce mesleğe başlayan öğretmen Ali Gürlek, 11 öğrencinin eğitim gördüğü Yayla köyü İlkokulu’nda, yöneticilik ve hizmetli işlerini de kendi görüyor. Köy çocuklarına eğitim vermekten mutluluk duyduğunu ifade eden Ali Gürlek öğretmen, okulun diğer işlerini de yapıyor olmaktan hiç rahatsızlık duymadığını söylüyor.
Birleştirilmiş sınıfta bu sene başında 11 öğrenci ile eğitim ve öğretim hayatına başlayan Ali öğretmenin görev yaptığı ilkokuldaki öğrenci sayısı, çeşitli nedenlerden dolayı kayıtlarını taşımalı eğitim gören yada ilçe merkezindeki okullara aldıranlar yüzünden 5’e kadar düştü. Birleştirilmiş sınıf sistemiyle eğitim veren ilköğretim okulunda öğrenci sayısının iyice azalması yüzünden önümüzdeki yıl okulun kapanması da gündemde.
Okulun kapanmasını istemeyen köylüler ise Ali öğretmeni çok seviyorlar. Şu anda 2. 3. ve 4. sınıflardaki 5 öğrenciyi okutan Ali Gürlek, soğuk havalarda minik öğrencilerinin üşümemesi için öğrencilerle odun kırıp sobayı yakıyor, okulun genel temizliğini yapıyor ve ayrıca idari işlerini takip ediyor.
Öğrencilerin de kendisini çok sevdiği Ali öğretmen, “Bu köyde eğitime öğretime ihtiyaç var. Hizmete ihtiyaç var. Biz eğitimci olarak öğretmen olarak bu zor şartlardan bıkıp kaçarsak kim gelecek? Kim burada görev yapacak? Sonuçta bu köyün bir öğretmene ihtiyacı var. Ben de bunu üstlendim ve hiçbir zaman kendimi bitkin, aciz hissetmedim. Elimden geldiğince çalışıyorum ve çalışmaya devam ediyorum. Öğrencilerimle okulumla mutlu bir şekilde hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz, mutluyum. Öğrencilerim de mutlu” dedi.

Mehmet Demir