OSMANİYE, GÜVERCİN FESTİVALİ  İLE TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞINDI

 

hasrete 2Osmaniye Pazar günü şölen gibi bir festivale sahne oldu. Aşırı ilgi nedeniyle adeta izdiham yaşanan Festivalin  Tertip Komitesi Başkanı Hakan Tuncer, ulusaldan uluslar arası boyut kazanan 12. Güvercin Festivaline Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa, Osmaniye ve diğer birçok kentin yanı sıra Lübnan ile Ürdün’den katılımcıların da bulunduğunu söyledi.

Osmaniye’de Güvercin Severler Derneği tarafından düzenlenen 12. Güvercin Festivali beklenenin üzerinde bir ilgi gördü.Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen güvercin sevenlerin katılımı ile yapılan festival, adeta bir şölen havasına dönüştü.

Osmaniye Atatürk İlkokulu salonunda yapılan festivalde  sarı meverdi, kırmızı meverdi, ağ, kara müsevit, zırhlı şamı, göğ şamı, kara nakışlı, göğ nakışlı, göğ kurufilli, kırmızı çarşıllı, sarı çarşıllı, ispir, sarı alaca bağdadı, kırmızı alaca bağdadı, göğ alaca bağdadı ve kara alaca bağdadı olmak üzere 16 ırktan 500’ü aşkın güvercin yarıştı.

Festivalin her geçen yıl daha geniş katılımla yapıldığını belirten  Festival Tertip Komitesi Başkanı Hakan Tuncer, açılış konuşmasında; Festivalde Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa, Osmaniye ve diğer birçok kentin yanı sıra Lübnan ile Ürdün’den katılımcıların bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“-Katılım olarak 500’ü aşmış durumdayız. Dereceye girenlere altın kuş küpesi, kupa ve çeşitli hediyeler veriyoruz. Bizler güvercini hobi olarak besliyoruz ama güvercin siteleri başta olmak üzere, sosyal paylaşım sitelerinden kurduğumuz ağ sayesinde ülke genelinde bütünleşmemiz söz konusu. Yılda bir kez yetiştirdiğimiz güvercinleri görücüye çıkarıyor ve yarışma düzenliyor, bu sayede hepimiz bir çatı altında toplanıyoruz. Festivalimiz sayesinde hem güvercinlerimizin kalitesi artıyor, hem de fiyatları artıyor. Bu festival, güvercin besleyenlere önemli bir gelir kaynağı da sağlayabiliyor. Yarışma öncesi fiyatı 3 bin lira olan bir kuşun yarışmada elde ettiği şampiyonlukla fiyatı 25 bin 30 bin lira olabiliyor.”

Festivali ziyaret eden MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, katılımcılara başarı dileyerek, “Güvercin sevgisi ve merakıyla Osmaniye’de bir araya geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aile olarak aynı kardeşlik hukukunu birbirimize karşı kenetleyerek götürmeliyiz. Güvercin almak, güvercin vermek bahane, arkadaşlıklar, dostluklar şahane olsun diliyorum. Festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

16 IRK’TAN 500 GÜVERCİN YARIŞTI

16 ırktan 500’ü aşkın güvercin birinci gelmek için 9 kişilik jürinin karşında yarıştı. Festivale Şanlıurfa’dan katılan Mehmet İnci, Kırmızı Alaca Bağdadı, Göğ Alaca Bağdadı, Sarı Alaca Bağdadı, Göğ Nakışlı ırklarıyla 4 birincilik elde etti. İnci’ye altın kuş küpesi hediye edildi.

Festivalde ayrıca Osmaniye, Elbistan, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan katılan ve dereceye giren 48 ırk güvercin sahiplerine de çeşitli ödüller verildi.

Festival Tertip Komitesi Başkanı Hakan Tuncer, ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmanın sabah erken saatlerde başlayıp geç saatlerde sonuçlandığını bildirdi.

Festivale katılanlara  teşekkür eden Hakan Tuncer, “Güzel bir festival oldu. Burada kaybeden olmadı, hepimiz kazandık. Her geçen yıl ilginin arttığı festivalimize bu yıl da büyük katılım oldu. Burada büyük bir sabır ve titizlikle en iyi güvercinleri seçme görevini üstlenen jürimize teşekkür ediyorum.Dereceye giren güvercinlerin sahiplerini kutluyorum.” Dedi. HASAN KILIÇ