“10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ” BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLANDI

OGC Üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladıOGC Başkanı İsrafil AVCI, “ Basın mensuplarının, demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda; basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirlerden sayfa editörüne, yazarlarından matbaasında çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim” dedi.

 

Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti (OGC) yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenledi.

Öğretmen Evi’nde düzenlenen yemekli programda konuşma yapan OGC Başkanı İsrafil Avcı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961-1971 yılları arasında “Çalışan Gazeteciler Bayramı” adıyla kutlanmış, 1971 yılından sonra ülkemizde gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine, kutlama gününün adı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

Basın mensuplarının, demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda; basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirlerden sayfa editörüne, yazarlarından matbaasında çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

Değerli konuklar bugün 9 Ocak. Bilindiği gibi ben babamı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde kaybettiğim için, cemiyetimiz yönetim kurulundaki yol arkadaşlarım bu önemli günü bir gün öncesine aldı. Huzurunuzda bu arkadaşlarıma nazik düşünceleri için çok teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanım, Sevgili Meslektaşlarım;

Cemiyetimiz 2 yıldır düzenli olarak “Basın Ödülleri” dağıtıyor. Hem cemiyetimizin, hem de kentimizin tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Bu etkinlik kapsamında; kentimize çeşitli illerden gelen Cemiyet Başkanlarını ve Yaygın Basının önemli isimlerini misafir edip, onlara kentimizin tanıtımını yapıyoruz. Düzenlediğimiz bu etkinlik artık öyle boyutlara geldi ki buna inanamazsınız. Daha önce ödül vermek istediğimiz isimleri bizler buraya ricalar ile davet ederken, şimdi birçok yaygın basının televizyon ve gazetelerinde görev yapan üstatlarımız bizi arıyor. Şunu da bilmenizde fayda olduğu kanaatindeyim. Cemiyetimizin düzenlediği bu etkinlik ile ilgili, Türkiye’nin hiçbir ilinde bu kadar çaplı bir organizasyon yok. Bu anlamda, hem yönetim kurulu arkadaşlarımla, hem de sizlerle gurur duyuyorum. Ayrıca, bu programlarımıza desteğini esirgemeyen sayın valimiz Ömer Faruk Coşkun beye ve her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız sayın Kadir Kara’ya huzurunuzda çok teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Başkanım, Sevgili Meslektaşlarım;

Diğer yandan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Ekim’de onayı ile kurulan ve şahsımın da İl Temsilcisi olduğu Küresel Gazeteciler Konseyi, ülkemizde, KKTC ve Azerbaycan’da kısa sürede çeşitli organizasyonlar düzenledi. Aynı zamanda Rusça Konuşan Gazeteciler Kongresi’nde 280 Rus Gazeteciyi ülkemizde Ankara başta olmak üzere Kırşehir, Kayseri, Konya ve Antalya’nın Alanya ilçesinde 4 gün boyunca misafir ederek, ülkemizi en iyi şekilde tanıttık. Bu organizasyonumuza Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bey de katılarak, konuşmasında memnuniyetlerini dile getirdi.

Şubat ayında yapılacak Küresel Gazeteciler Konseyi Yerel Medya Meclisi ve Konsey yönetiminin seçimlerinden sonra, hem cemiyetimiz, hem de üyelerimiz bireysel olarak konseye üye olabileceklerdir. Yapılacak genel kurulun ardından cemiyetimiz ve üyelerimiz, mesleki ve sosyal anlamda daha da güçlenecektir. Bunun da hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Sayın Başkanım, Sevgili Meslektaşlarım;

Şahsımın geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeni ile birkaç ay cemiyetimizin çalışmalarında biraz boşluk oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte bunu da sizlerin de gayreti ve desteği ile telafi edeceğiz.

Sözlerime son verirken, başta eşim ve çocuklarım olmak üzere yol arkadaşlarım olan yönetim kurulu üyelerime ve tüm meslektaşlarıma bize vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun” dedi.

Programa katılan Belediye Başkanı Kadir Kara da konuşmasında şunları söyledi “Gazetecilik, demokrasinin en önemli ayaklarından bir tanesidir. Gazetecilik ilkelerini kendisinde düstur edinmiş basın mensupları, devlet ile vatandaş arasındaki bilgi akışını sağlamak gibi önemli bir görevi icra eder. Bu sebepledir ki gazetecilik mesleği, toplumların güçlenmesi, şehrimizin ve ülkemizin daha da büyümesi için mühim bir yere sahiptir.Osmaniye’mizin her alanda hedeflenen başarılara ulaşmasında basınımızın gösterdikleri hassasiyet ve yaptıkları gayretli çalışmaların önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Günün 24 saati görevinin bilinciyle çalışarak halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı için yazılı, görsel ve işitsel alanlarda üstün gayret sarf eden tüm basın mensuplarını en kalbi duygularımla selam ve saygılarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle görevi başında vefat eden basın mensuplarını rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğine emek vermiş gönül vermiş tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü tebrik ediyorum.”

Konuşmaların ardından programa katılan İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Naci Dönmez ve Osmaniye Masası Sorumlusu Yasemin Yıldırım ile kamu kurumlarının basın çalışanlarına, basına katkılarından dolayıplaket takdimi yapıldı.

Program, Grup Meşale tarafından Semah gösterisi ve müzik eşliğinde eğlence ile devam etti.

Ali Celal KAYMAK